>

KÜLTÜR-SANAT

Sinemanın cadısı Uçan Süpürge’de!...

“Kendin Ol, Düşlerini Yarat” sloganıyla uçacak 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Chantal Akerman’ı Ankara’ya konuk ediyor.
 
   
 
 
     
8–15 Mayıs 2008 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünyaca ünlü feminist yönetmen Chantal Akerman’ın filmlerini seyirciyle buluşturacak. Akerman’ın Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmleri arasında, başyapıtı kabul edilen ‘Jeanne Dielman’ da bulunuyor.


Yapıbozumcu stili, kötümser mizahı ve kimliği, cinselliği ve politikayı çırılçıplak bırakan gözlemleriyle sinema tarihinde kendine ayrıksı bir yer edinen Akerman’ın üç filmi Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

“Sinema tarihinin ilk kadın başyapıtı”


Bu filmlerden ilki, gerek yarattığı etki gerek süresiyle özellikle öne çıkan 1976 tarihli ‘Jeanne Dielman’. 3,5 saate yaklaşan süresiyle seyirciden sabır isteyen film bunun karşılığını fazlasıyla veriyor. Yabancılaşmanın, bir başınalığın ve kopukluğun ifade edilmeyen trajedisini kışkırtıcı bir biçimde anlatan film, 70’lerde feminist hareketi derinden etkilemişti. Le Monde gazetesinin “Sinema tarihinin ilk kadın başyapıtı” diye övdüğü ‘Jeanne Dielman’, Akerman’ın en önemli filmi sayılıyor.

Huzursuz aşklar ve sevişmeler


Festival programında ayrıca Akerman’ın 2000’lerde yaptığı iki film bulunuyor. Anne-kız ilişkilerine getirdiği sıra dışı yorum kadar cinselliği bir kara mizah malzemesine dönüştüren ‘Yarın Taşınıyoruz’ ile, bir aşkın saplantıya dönüşmesini huzursuz bir dille anlatan Marcel Proust uyarlaması ‘Tutsak Kadın’, Akerman sinemasıyla tanışacak olanlar için şaşırtıcı bir deneyim olacak.

Kışkırtmayı seven kadın


Chantal Akerman ilk filmini 1968’de 18 yaşındayken çekti. 70’li yıllarda yaptığı kadın temalı filmleriyle pek çok Avrupalı kadın yönetmeni etkiledi. Deneysel ve minimalist tarzdaki filmlerinde, kadına dair konuşulmayanları çarpıcı bir dille anlattı.


Türkiye’de sadece ‘New York’ta Bir Yabancı’ (A Couch in New York) filmi gösterim olanağı bulan Belçikalı yönetmen Chantal Akerman, Catherine Breillat ile birlikte sinemanın en kışkırtıcı kadın yönetmeni sayılıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>