>

KÜLTÜR-SANAT

Sıra Dışı Bir Cumhuriyet Filmi Geliyor: “SON AKŞAM YEMEĞİ”

Reklam, dizi ve belgesel yapımlarından tanıdığımız CineGenna Pictures yapım şirketi, ilk sinema filmiyle izleyicilere Cumhuriyetimizin sıra dışı bir öyküsünü anlatmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     

Onur Tuna, Pelin Akil, Engin Şenkan, Necip Memili, Mustafa Avkıran, Aslı Tandoğan ve çocuk oyuncu Azra Aksu gibi yıldız isimleri bir araya getiren “Son Akşam Yemeği” filminde cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce 28 Ekim 1923 Pazar günü ve gecesi Çankaya Köşkü’nün mutfağında yaşananlar beyazperdeye taşınıyor. Farklı konusuyla dikkat çeken film 27 Ekim’de vizyona girecek.

Sinema tarihimizde ilk kez işlenen özel konusuyla “Son Akşam Yemeği” bir asırlık Cumhuriyetimizin kuruluş öyküsünü bu kez mutfaktakilerin yani halkın gözünden anlatacak.

Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni bir yönetim şekline geçiş tartışılıyordur ve ertesi gün cumhuriyet ilan edilecektir. Alt katta bulunan mutfakta ise o tarihi anlara tanıklık eden aşçısından, yamağına mutfak çalışanlarının hüzün ve mutluluk dolu yirmi dört saati beyazperdeye yansıyacak.

Temposu hiç düşmeyen, cesur senaryosuyla tarihe farklı bir açıdan bakmamıza olanak tanıyan filmin yapımcılığını dizi ve belgesel yapımlardan tanıdığımız CineGenna Pictures üstleniyor. Yaratıcı yapımcılığını Esra Seyrekbasan’ın yaptığı, ön hazırlık çalışmaları yaklaşık iki yıldır süren bu özel projenin senaryosunu Ayla Hacıoğulları ile Vilmer Özçınar kaleme aldı. Yönetmen koltuğu ise Levent Onan’a emanet.

Yıldızlarla Dolu Oyuncu Kadrosu

“Son Akşam Yemeği” filmi, konusu kadar yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Son yılların en başarılı ve yetenekli isimlerinden olan Onur Tuna’nın Mustafa Kemal Paşa’yı, Pelin Akil’in Latife Hanım’ı canlandıracağı, Engin Şenkan ve Azra Aksu’nun Ahir Usta ve torunu Elif olarak başrolleri paylaşacağı filmde Necip Memili, Aslı Tandoğan, Mustafa Kırantepe, Yasemin Conka, Nehir Gökdemir ve Tuğba Daştan gibi birbirinden değerli oyuncular da rol alıyor.

“Türk seyircisi bu filmi hak ediyor”

“Son Akşam Yemeği” filminin yapımcısı, CineGenna Pictures Yönetim Kurulu Başkanı A. Selim Tuncer yaptığı açıklamada “CineGenna Pictures söyleyecek sözü olan, nitelikli ve özgün yapımlara imza atmak amacıyla yola çıkmış, enine boyuna düşünülmüş incelikli anlatıların peşine düşen, anlatılmayan hikâyeleri gün yüzüne çıkarma gayretiyle hareket eden, sinema sektöründe yeni, ancak deneyimli bir yapım şirketidir. Proje seçim ve geliştirme aşamalarından yapım ve yayına kadar geçen tüm süreçleri otuz küsur yıllık iletişimci deneyim ve uzmanlığıyla yönetiyoruz. Daha önce anlatılmamış hikayelerin peşindeyiz. ‘Son Akşam Yemeği’ de CineGenna’nın bu yaklaşım ve duyarlılığıyla hayata geçiriliyor. Yani sinema seyircisinin iyi ki görmüşüm, iyi ki kaçırmamışım diyeceği bir sinema eserinden söz ediyoruz. Türk seyircisinin bunu hak ettiğini düşünüyoruz.” dedi.

Dekor, kostüm ve sanat çalışmaları aslına uygun olarak yapılan, o günlerin sosyal ve psikolojik atmosferini açık yüreklilikle yorumlayan “Son Akşam Yemeği”, 27 Ekim Cuma günü, Cumhuriyetimiz 100. yılında Türkiye, Avrupa ve Azerbaycan’da aynı anda vizyona girecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>