>

KÜLTÜR-SANAT

Tango’nun divası geliyor!...

Geçmişten Günümüze Tango Konserleri Kapsamında 5 Nisan'da Tango'nun Divası, Piazzola'nın Sesi Amelita Baltar, 6 Nisan'da Juan Carlos Caceres Cemal Reşit Rey'de!
 
   
 
 
     
TANGO'NUN DİVASI - PIAZZOLA'NIN SESI AMELITA BALTAR 05 Nisan 08 - 20:00, CRR


Astor Piazzolla'nin şarkılarına ilham veren Amelita Baltar folk şarkıları söylemeye başladığı ilk günlerden itibaren orijinal sesi ve drama yeteneğiyle söylediği her şarkıya ayrı bir özellik kazandırdı.

1968'de ilk uzun çalarıyla Ulusal Disko Festivalinde birincilik ödülü kazanan Baltar aynı yıl Astor Piazzolla tarafından keşfedildiğinde, Piazzola'nın Horacio Ferrer ile birlikte yazdığı Maria De buenos Aires adlı opera eserinde baş rolü üstlendi ve bu sanatçının uzun yıllar sürecek Piazzola ve Ferrer ile yaptığı işbirliğinin ilk adımı oldu. Amelita Baltar Piazzola ile Latin Amerika'yı bir baştan bir başa dolaştı. 1971'de geldikleri Avrupa’da aralarında Paris Olympia’nın da bulunduğu tüm büyük konser salonlarında konserler verdiler, TV programları yaptılar. Yorumcu olarak pek çok kez "en iyi" seçilen Baltar, Los Pajaros Perididos şarkısıyla Palma de Mallorca ödülünü de kazandı. Piazzola ile yollarını ayırdığı 1975'te yeniden Arjantin'e geldi.

Amelita Baltar müzik kariyerinin yanısıra tiyatro ve beyazperde de başarılı çalışmalara imza attı. Almanya ve İtalyan RAI televizyonu için çevirdiği filmlerin yanısıra, 1990’da yönetmen Agresti'nin davetiyle Hollanda'ya giderek Luba filminde rol aldı. 1979'da Coconoote Grove'da ve bir yıl boyunca da El Club adlı müzikal komedide yer alarak tiyatroya da adım atan sanatçı Şubat 1990'da Paris'te altı hafta boyunca sahnelenen Trottoirs de Buenos Aires adlı oyunda rol üstlendi.

1977'de kariyerindeki diğer bir önemli basamak olan Jorge Luz ile çalışmaya başladı. Birkaç yıl sonra da bir ilke daha imza atarak A. Favero'nun müzikleriyle önce Sao Paulo'da ardından da Buenos Aires'te Tango-Rock gösterilerine başladı.

Amelita Baltar, kendine has sesi ve yorumuyla dünyanın dört bir yanında tangolarıyla herkesi kendine hayran bıraktırmaya devam ediyor. Juan de Dios Filiberto orkestrasıyla birlikte 30. sanat yılını kutlamak üzere çok özel bir proje olan Amelitango'yu pek çok şehirde sergiledikten sonra 2001 yılında Amelita de Todos los Tangos'u Warner Music'ten çıkardı.

2004 yılında Buenos Aires şehrinin kültür elçisi seçildi. Amelita Baltar kendisi için yazılan ve de tango'nun en büyük hitlerini Avrupa, Güney Amerika turnelerinde söylemeye devam etti. Şu an müzikal projesi Destino Tango projesi ile tekrar büyük bir başarıya imza atan Amelita Baltar yepyeni albümü üzerinde çalışmalarda bulunmakta.

Amelita Baltar 5 Nisan'da CRR'de ki konserini Gustavo Raul Llull, Andres Roberto Serafini, Marcelo German Mercadante ve Gisele Lopez'dan oluşan Cuarteto Porteno grubu ile verecek.

GELECEĞİN TANGO'SUNUN YARATICILARINDAN JUAN CARLOS CACERES 06 Nisan 2008 - 20:00, CRR


Sanat tarihçi, piyanist, besteci, söz yazarı ve ressam Juan Carlos Caceres 1940’larda Buenos Aires'te doğdu. Sanat öğrenciliği sırasında çaldığı trombonuyla efsanevi caz kulübü Cueva de Passarto'yu etkiledi. 1968'de Paris'e giden Cáceres, sanatçı Marie Laforet için çaldı. 1979 yılında ünlü techno-tango grubu "Gotan", 1972 de "Malon" ve 1992 yılında "Tangofon" gruplarını kurdu. Gümüş Nehir'in (Rio de la Plata, Arjantin) politik kültürel ve müzikal köklerini araştırdı, halen bu konular üzerine seminerler veriyor.

İlham dolu, tutkulu ve ateşli bir müzisyen olan Caceres, Tango, Candombe, Murga ve Milonga'nın yeniden doğuşunu sağlayan parçalar besteledi, muhteşem sesiyle ve enstrümanıyla onları hayata geçirdi.

Dünyanın en geniş nehri, Gümüş Nehir, eskiden bir olan Arjantin ve Uruguay’ı ikiye ayırıyor. Cáceres ise bu iki ülkeyi, müziklerini inceleyerek ortaya çıkardığı Afrika ve Avrupa'nın ritim fırtınasıyla birleştiriyor. Bugünü ve geleceği yaratmak üzere müzisyenlere referans oluyor. Cáceres'in müziği onu sayısız caz, latin, dünya müziği ve büyük Tango buluşmalarına götürdü. Avrupa'da ABD'de Kanada'da konserler verdi. Birçok ustayla aynı sahneyi paylaştı; Emir Kusturica, Richard Galliano, Tania Maria, Bebel Gilberto, Ray Barreto, Kenny Garret, Youssou N'dour, Buena Vista Social Club, Jan Garbarek, Goran Bregovic bunlardan sadece birkaçı.

Juan Carlos Caceres 2005'te çıkardığı Murga Argentina ve 2007'de çıkardığı Utopia albümleri ile Geleceğin Tango'sunu yaratmaya devam ediyor.

Piyano ve Vokal: Juan Carlos Cáceres
Çello: Sedef Erçetin
Bandoneon: Marisa Mercadé
Davullar ve Cajon: Marcelo Russillo Bombo
Cajon, Bombo, Vokal: Javier Estrella

Biletler Biletix'de!
www.biletix.com
Biletix Çağrı Merkezi: (0216 556 98 00)
Bılet Fıyatları: 28 YTL-17 YTL

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>