>

KÜLTÜR-SANAT

Turkcell`den Dev Gibi Katalog

Müzik sektörünün devleriyle yapılan anlaşmalarla 2,5 milyon şarkılık katalog oluşturuldu.
 
   
 
 
     

Turkcell, müzik sektörünün önde gelen meslek birlikleri ve şirketleriyle yaptığı anlaşmalarla dijital müzik arşivini 2,5 milyon şarkıya çıkardı. Bugüne kadar 33 milyon kişiye 70 milyondan fazla şarkı ile dokunan Turkcell, mobil müzik pazarında % 60’lık payla yasal müziğin en büyük destekçisi olma yolunda öncü rol üstleniyor

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, müzik birlikleri ve sektörün önde gelen firmaları Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard kataloglarından oluşan 2,5 milyon şarkılık Türkiye’nin en büyük dijital müzik arşivini Salı günü düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu. Yapılan anlaşmalarla Warner ve Orchard, dijital müzik arşivini müzikseverlere Türkiye’de ilk kez Turkcell ile açmış oldu. Sektörün ve müzik dünyasından önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, geçen sene ülkemizi Eurovision’da temsil eden Hadise de mini bir konser verdi.

Toplantıda konuşan Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, korsan müziğin yüzde 95’lere ulaştığı bir ortamda Türkiye ve dünyada fiziki müzik pazarının giderek küçüldüğüne dikkat çekti. Dijital müzik pazarının ise tam tersine büyüdüğünü belirten Bayrakdar, Türkiye’de son 5 yılda fiziki satışlar % 70 düşerken, gelirlerin % 36 azaldığını, dijital pazarda ise 2006-2009 yılları arasında satışların % 2049, cironun da % 1540 oranlarında büyüdüğünü vurguladı. Bayrakdar şöyle devam etti:

% 60'LA MOBİL MÜZİK PAZARINDA LİDERİZ

“Böyle bir ortamda Turkcell olarak 2005’ten bu yana meslek birlikleri, yapımcılar ve sanatçılarla işbirliği yaparak telif sahiplerinin de değer zincirinde yer almasını sağlıyor, korsanla mücadeleye destek oluyor ve pazarın büyümesinde öncü rol üstleniyoruz. Turkcell müşterilerinin hayatını zenginleştirmek vizyonu doğrultusunda en zengin, en güncel ve en kaliteli içeriği sunmayı ve en son teknolojileri kullanarak en iyi deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Bugüne kadar 33 milyon kişiye 70 milyon şarkı dinlettik. Bir başka deyişle Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısına müzikle dokunduk. gnctrkcll’lilerin buluşma noktası GncPlay ile 6 ay gibi kısa bir sürede 9.5 milyon kişiye 30 milyon müzik dinlettik. Bunlarla yetinmeyip Türkiye’deki en geniş dijital müzik arşivini oluşturduk. Ayrıca Turkcell’lilere artık sevdikleri şarkıları bilgisayarlarına indirme imkânı da veriyoruz. Turkcell olarak müziğe ve sanatçılara en büyük desteği vermeye ve müzikseverlere en iyi deneyimi yaşatmaya devam edeceğiz.”
 

 

MÜYAP: MP3 MÜJDESİNİ VEREBİLİRİZ

Toplantıda konuşan MÜYAP Başkanı Bülent Forta da bu anlaşmayla Turkcell ve Türkiye müzik endüstrisi arasında süre giden işbirliğin yeni bir aşamaya kavuştuğunu vurguladı. Yakında Türkiye'de DRM kısıtlamasının kalkabileceği ve MP3 formatında yasal müzik sunulmaya başlanacağı müjdesini veren Forta şöyle devam etti:

“Dijital ve mobildeki gelişmeler bütün gündelik yaşamımızda bugüne değin hayal etmediğimiz şeyleri gerçek haline getiriyor. Müzik bu açıdan son derece önemli bir içerik. Turkcell mobil pazarda müzik endüstrisiyle ortaklaşa geliştirmiş olduğu iş modelleri açısından öncü konumunu sürdürüyor. Cep melodisi, ÇalarkenDinlet gibi yeni formatlar, abonelik servisleri, sosyal ağlar gibi kanallar müzik endüstrisi için yeni gelir kalemleri olarak ortaya çıkıyor. Biz bu işbirliğinden memnunuz. Turkcell'e bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

EMI: TURKCELL DİJİTAL MÜZİKTE ŞÜPHESİZ ÖNCÜ ŞİRKETTİR

EMI Music Türkiye Genel Müdürü Nazan Hacıgüzeller de, EMI ve Warner kataloğunda yer alan, yaklaşık 800 bin adet şarkıyı dijital olarak Türkiye’de satışa ve ticari dolaşıma sunduklarını belirterek, “Türkiye’de müziği dijital olarak kullanıcılara ulaştırmak konusunda Turkcell şüphesiz öncü bir şirkettir. Bir dünya şirketi olan Turkcell, son yıllarda müzik alanında yapmış olduğu yatırımlarla, hizmetlerini çeşitlendirmiş ve dünyanın önde gelen çeşitli müzik siteleriyle rekabet edecek müzik platformlarını hizmete sunmuştur. Biz de EMI Music Türkiye olarak, Turkcell’in dijital müzik hizmetinin tüm kullanıcılar için vazgeçilmez olacağını biliyor ve Turkcell ile müziklerimizin milyonlarca dinleyiciye ulaşmasında işbirlikteliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

Sony: Dijital müzikten korkmak yerine onu idare etmeyi bilmeliyiz
Sony Müzik Türkiye Genel Müdürü Şemsettin Göktaş da toplantıda şunları kaydetti:
''Dijital müzik satışlarının başladığı günden beri, Turkcell’in müzik endüstrisine katkıları yadsınamaz. En önemli katkısı içeriğimizin yasal platformlarda kullanıcılara sunulması ve müziğimizin olabildiğince yayılmasını sağlamalarıdır. Dijital dünyanın bizi getirdiği bu aşamada dijitalden korkmaktan çok onun nasıl ve en etkili şekilde idare edileceğini belirlemekten geçmektedir. DRM’lerin yıkıldığı ve artık DRM’siz ve MP3 içerik verilmesinin konuşulduğu bir evrede; bu tür işbirlikleri bizim için büyük önem arz etmektedir. Turkcell’in gelecekte de bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyoruz.''

Basın toplantısı sonrasında mini bir konser veren Hadise de, "Turkcell sadece büyük bir mobil operatör değil, aynı zamanda müzik alanında da çok büyük ve çok kuvvetli bir oyuncu. “ dediTürkiye'de müziği yasal yoldan milyonlarca kişiyle buluşturan Turkcell'e ben de çok teşekkür ederim" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>