>

KÜLTÜR-SANAT

Türsak ödülleri sahiplerini buldu!

Türsak'ın düzenlediği “Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması”nda ödüller sahiplerini buldu. Tıklayın!
 
   
 
 
     
TÜRSAK Vakfı’nın, geleneksel olarak her yıl düzenlediği ve bu yıl ana temasını “Medeniyetlerarası Diyalog ve İnsan Hakları” olarak belirlediği ve METRO Group Türkiye’nin Ana Sponsorluğunda, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul’da düzenlediği “Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması”nda ödüller sahiplerini buldu.

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 19 Aralık 2003 Cuma akşamı düzenlenen ve sunuşlarını Korhan Abay’ın üstlendiği Ödül Töreni, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi koreograf Zeynep Tanbay’ın müziklerini Burhan Öcal’ın yaptığı ‘Kollara Dair’ adlı solo dans gösterisi ile başladı.

“En İyi Uzun Metraj Film Ödülü–Işık Saçan Apollon”, “Uzun Metraj Film Jüri Özel Ödülü”, “Sinematografi Ödülü”, “SİYAD Jürisi En İyi Film Ödülü”, “En İyi Belgesel Film Ödülü”, “Belgesel Jüri Özel Ödülü”, “SİYAD Jürisi En İyi Belgesel Film Ödülü” ve “SİYAD Jürisi Jüri Özel Ödülü” olmak üzere toplam 8 dalda verilen ödüllerin ardından Alman kadın yönetmen Margarethe von Trotta’nın 2003 yapımı son filmi “Güller Sokağı/ Rosenstrasse”nin Türkiye’deki ilk gösterimi gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI UZUN METRAJ VE BELGESEL FILM ÖDÜLLERI

Fransız oyuncu Anne Brochet; Türk yönetmen Tevfik Başer; Stuttgard-Ludwigsburg Film Festivali Yöneticisi Gabriella Röthemayer; Fransız senarist-yazar Louis Gardel ve Alman yönetmen Peter Lilienthal’dan oluşan ve Başkanlığını Polonyalı yönetmen Agniezska Holland’ın yaptığı Uluslararası Jüri, “Farklı kökenlere sahip kişilerin kesişen yaşamlarını ve insan ilişkilerini incelemedeki güzellik ve bütünlük için; aşk, sadakat, siyasal konum, siyasi göç ve dinler, kültürler ve sınıflar arasındaki çatışma gibi birbirinden değişik temaların gerçekçi ifadesinden dolayı” En İyi Film Ödülü’nü (Işık Saçan Apollon), Andre Techine’in “Uzak/Loin” (Fransa-İspanya, 2001) filmine verdi. Andre Techine’in ödülü, kendisine ulaştırılmak üzere Festival Başkanı Engin Yiğitgil tarafından Louis Gardel’e verildi.

Uluslararası Jüri, “Daha önce hiç görmediğimiz bir şekilde, mizah, sevgi ve neşe gibi unsurları kullanarak, içinde hiçbir ırkçılık öğesi ve klişe barındırmadan, Afrika üzerine oldukça kişisel ve orijinal bir yaklaşıma sahip olduğu” gerekçesi ile Laurence Attali’nin “Aşk Üçlemesi/La Trilogie des Amours” (Fransa, 2003) filmini “Jüri Özel Ödülü” ile onurlandırdı.“En İyi Sinematografi Ödülü” ise, yönetmenliğini Züli Aladağ’ın yaptığı “Fil Yüreği/Elephant Heart” (Almanya, 2002) filminin görüntü yönetmeni Judith Kaufmann’a verildi. Ödül kendisine ulaştırılmak üzere Peter Lilienthal tarafından Rudiger Bolz’a (Goethe Enstitüsü Müdürü) verildi.

Aynı dalda Ali Ulvi Uyanık, Tolga Akıncı ve Burçin Yalçın’dan oluşan SİYAD Jürisi Rolanda Colla’nın “Sınırın Ötesi/Oltre Il Confine” (İtalya-İsviçre, 2001) filmini ödüle değer buldu.

Fransız akademisyen Claude Carrez; Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından gazeteci Meral Tamer; Polonyalı yönetmen Henryk Janusz Mrozowski ve Alman yönetmen Oliver Becker’den oluşan ve Başkanlığını Alman yönetmen Thomas Lechner’in yaptığı Uluslararası Belgesel Jürisi, En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Rithy Panh’ın “Ölüm Makinesi Kızıl Kimmerler/S21, La Machine de Mort Khmere Rouge” (Fransa, 2002) filmine; Jüri Özel Ödülü’nü ise Paula Rodriguez’in “Pinochet’nin Çocukları/Volver a Vernos” (İspanya-Almanya, 2002) filmine verdi.

Cumhur Canbazoğlu, Okan Arpaç ve Burak Göral isimlerinden oluşan SİYAD Jürisi “En İyi Belgesel Film Ödülü”nü “Medeniyetin gelişiminin farklı insan hayatlarına ne derece etki ettiğini, güçlü dramatik yapı ve objektif bir bakış açısıyla yansıttığı” açıklaması ile Stig Holmqvist’in “Fırtına Çocukları/Din Plats Pa Jorden” (İsveç, 2001) filmine verdi.

Aynı Jüri, “dünya dengelerini sarsabilecek büyüklükte bir olayın, dünyanın farklı kesimlerinde yaşayan insanların günlük hayatında nasıl algılandığını çarpıcı bir dille anlattığı” gerekçesi ile Heiner Stadler’in “Ye, İç, Yatma/Essen, Schlafen, Keine Frauen” (Almanya, 2002) filmini Jüri Özel Ödülü ile onurlandırdı.

Fotoğraflar:

1. Fotoğraf (Soldan Sağa Uluslararası Uzun Metraj Film Jürisi): Gabriella Röthemayer-Tevfik Başer-Louis Gardel-Anne Brochet-Peter Lilienthal

2. Fotoğraf (Soldan Sağa): Louis Gardel-Anne Brochet

3. Fotoğraf (Soldan Sağa): Rudiger Bolz (Goethe Enstitüsü Müdürü)-Peter Lilienthal

4. Fotoğraf (Soldan Sağa): Engin Yiğitgil- Louis Gardel-Anne Brochet

5. Fotoğraf (Soldan Sağa): Peter Lilienthal-Şebnem Sayıl (METRO Group Kurumsal İletişim Müdürü)
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>