>

KÜLTÜR-SANAT

“Venüs” Antalya Altın Portakal ile Buluştu!

1964’te yapılan ilk festivalin “Venüs”ü geleceğin “Altın Portakal”ı ile buluştu.
 
   
 
 
     

"Gelenekten Geleceğe" söylemiyle yola çıkan, bu yıl yerelden evrensele yenilikler ve ilk'lerle hayata geçecek olan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Sayın Menderes Türel’in başkanlığında 10 – 18 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Bilindiği gibi Avrupa’nın en uzun soluklu film festivalleri arasında yer alan ve ülkemizin en büyük kültür sanat etkinliği olan festival, Altın Portakal’ın yarım asırlık büyüsünü, unutulmazlarını ve Antalya’nın simgesi haline gelen “Venüs Heykelciğini” Türkiye sinemasının bugünkü yüzü ve festivale hayat verenlerle bir araya getirdi.

51. ULUSLARARASI ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ “GELENEKTEN GELECEĞE” KÖPRÜSÜNÜ KURUYOR.

Geleneği gelecekle, yereli evrenselle buluşturmak için yola çıkan Altın Portakal bir ilk'i daha gerçekleştirerek, 1964’te verilen ilk ödülle, bu yıl yapılacak 51. Altın Portakal’ın jüri üyeleri ve festival komitesini Salt Galata’da bir araya getirdi. Türkiye sinemasına yön verenlerle basın mensuplarının katıldığı gecede, 51 yaşındaki ilk ödülün URART tarafından modellenerek yeniden yapılması ile hayata geçen ulusal yarışmaların ödülü ‘Venüs heykelciği’ ile aslına sadık kalınarak yeniden tasarlanan ve geleceği temsil eden uluslararası ‘Venüs heykelciği’ ödülünün sunumları da yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Başkanı Sayın Menderes Türel’in ve Festival Direktörü Elif Dağdeviren’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye, 1964 yılında yapılan ilk festivalde en iyi film seçilen Gurbet Kuşları ile ödül alan rahmetli eşi Halit Refiğ’in anısına katılan Gülper Refiğ’in anlamlı konuşması renk kattı.Ulusal festivalde yarışacak filmleri değerlendirecek jürinin başkanı Yılmaz Erdoğan ile jüri üyeleri Ebru Ceylan, İskender Pala, Meral Çetinkaya, Bülent Emin Yarar, Selim Atakan, Belmin Söylemez ve Hayk Kirakosyan, uluslararası jürinin Türk üyeleri Zeynep Dadak, kısa film ile belgesel film yarışmalarının jürileri de geceye katılan isimler arasındaydı.

GELECEK NESİLLERE BİR ‘ÖDÜL’

Gelenekten bugüne ulaşan, 50 yıldır Antalya’nın simgesi haline gelen festival ödülü “Venüs Heykelciği” bu yıl, 1964 yılında verilen ilk ödülün orijinaline sadık kalınarak URART’ın tasarımı ile geleneği onurlandırarak yeniden kente kazandırıldı.

1964 yılında Halit Refiğ’e verilen ilk ödülden yola çıkarak, geleneği temsilen aslına uygun bir şekilde bronzdan yapılan ödülün boyu 33 cm. Kaidesi siyah Toros mermerden yapılan heykelciğin elinde ise festivalin simgesi olan altın kaplama “Altın Portakal” yer alıyor.

“Uluslararası” kimliği yeniden güçlendirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda verilecek ödül ise, yine URART tarafından geleceği temsilen klasik heykelin modern yorumlaması olarak düşünülerek kübik yüzeylerden oluşuyor. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 cm yüksekliğindeki bronz heykelciğin elinde de yine festivalin simgesi altın kaplamadan oluşan “Altın Portakal” bulunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>