>

MODA - STİL

Niyazi Erdoğan 2014 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express kapsamında gerçekleştirdiği defilede Sonbahar/Kış 2014 Koleksiyonunu tanıttı.
 
   
 
 
     

Koleksiyonunda ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem'den ilham alan Erdoğan, bir önceki sezonda olduğu gibi bu sezonda da eğitimini almış olduğu mimarlık anlayışıyla bütünleşen bir koleksiyon ortaya koydu.

Türkiye'de erkek giyim tasarımcısı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Niyazi Erdoğan, her sezon merakla beklenen koleksiyonlarına bir yenisini Sonbahar/Kış 2014 sezonuyla ekledi. Mimarlık eğitiminin ardından moda dünyasına geçen tasarımcının bu koleksiyonu, ülkemizin yetiştirdiği en saygıdeğer mimarlardan biri olan Sedad Hakkı Eldem'e saygı duruşu niteliğinde.Niyazi Erdoğan hem biçimsel hem de mantıksal olarak mimari anlayışını yansıtan Sonbahar/Kış 2014 Koleksiyonu için "Mimarlık eğitimim boyunca kulağıma küpe edilen iki cümle vardı: “Form fonksiyonu takip eder” ve “Az çoktur” Bu koleksiyonumun çıkış noktası da bu iki cümle oldu. Moda tasarımı kariyerim boyunca bana neden erkek koleksiyonu hazırladığımı sorduklarında, mimarlıkla birçok ortak noktası olduğunu söylemiştim. Bu noktaların başında da tanımlı alanlarda yaratıcılığınızı gösterebilme zorunluluğu geliyor. Sonbahar/Kış 2014 koleksiyonumla bu bakış açısına daha da yaklaştığımı hissediyorum."

Niyazi Erdoğan'ın Sonbahar/Kış 2014 Koleksiyonu üç ana bölümden oluşuyor. Sedat Hakkı Eldem'in yapılarında görüldüğü gibi, güneşi içine alan geniş şeffaf yüzeyler, saçaklardaki kurşun ve çerçevelerdeki metallerden etkilenen parlak ve metalik yüzeyler ve son olarak geniş cam yüzeylerdeki akisleri andıran baskılı parçalar. Koleksiyondaki her parça akılcı ve fonksiyonel. Planlarda ve cephelerde sıkça görülen grid'ler kumaşlara ekose olarak yansıyor. Gündelik hayatta da kullanılan aktif spor giysilerinin kumaşları ile yüksek kalitede işlenmiş yünlüler birlikte kullanılıyor. Koleksiyonun renkleri betonarme binalardaki gibi grinin tonlarını kucaklıyor. Lacivert, bordo ve bej ise renk paletini destekliyor.Tasarımcının kentli detaylarla ördüğü bu sezon koleksiyonunun sportif yönünü ise bisikletçilik tamamlıyor. Uygar bir şehirde sadece spor için değil, ulaşım amacıyla da bisiklet kullanımını destekleyen Erdoğan, koleksiyonunun styling’i için de şehirli bir bisiklet kullanıcısından ilham alıyor. Erdoğan’ın koleksiyonuna podyumda, Domus Academy’de tasarım eğitimi alan Yiğit Kuyulu’nun markası Altair Telian’ın el yapımı bisikletleri eşlik ediyor.

Niyazi Erdoğan'ın ilk koleksiyonundan bugüne devam eden yerli motifleri kullanma geleneği bu koleksiyonda da devam ediyor. Yerli modellerin podyumda yürüyüşüne eşlik eden DJ Fattish imzalı Türkçe sözlü müzik, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express'in yine en çok konuşulacak müziklerinden biri olmaya aday. Kreatif direktörlüğünü Barış Çakmakçı’nın yaptığı defilenin koreografisi Uğurhan Akdeniz’e ait.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>