>

MODA - STİL

Padişahın Esvabı büyüledi...

Faruk Saraç’tan Antalya Minicity Minyatürk açılışında görsel şölen...
 
   
 
 
     
Antalya Minicity Minyatürk Parkı, ünlü modacı Faruk Saraç’ın 700 parçalık muhteşem "Padişahın Esvabı" Koleksiyonu’nun defilesi eşliğinde açıldı.

120 kişiye ulaşan bir ekibin geceli gündüzlü çalışarak hazırladığı ve 2000 metreyi aşan kumaş kullandığı "Padişahın Esvabı" Koleksiyonu, Atilla Saral, Çağla Şikel, Sema Şimşek, Yüksel Ak, Burak Hakkı gibi ünlü mankenlerin sunumuyla görsel bir şölene dönüştü.

18 Temmuz Pazar gecesi yapılan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun da katıldığı açılışta 36 padişah, 3 valide sultan, 3 gözde sultan, 1 şehzade ve 1 çenginin giysilerinden oluşan koleksiyon davetlileri büyüledi.Topkapı Sarayı’nda bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük sergilerden biri olan "Padişahın Portresi/Tesavir-i Al-i Osman" sergisinden esinlenen koleksiyon iki bölümden oluşuyor.

13-18. yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan birinci bölüm; Türklerin Anadolu’ya göç ederken beraberinde getirdikleri, Anadolu’da karşılaştıkları ve İstanbul’da yaşanan Hıristiyan- Bizans kültürüyle harmanlanan Osmanlı giyim tarzına ilişkin örnekleri içeriyor.

İkinci bölümde ise 3. Selim döneminde başlayan tekstildeki yeniliklerin 2. Mahmud döneminde uygulanmasıyla ortaya çıkan Frenk stili kıyafetlerin, Osmanlı yaşam biçimiyle karışmasından meydana gelen son dönem Osmanlı giyim tarzı sergileniyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>