>

POPÜLER MEKANLAR

Ege’den Emirgan’a ZEYTA Semte Yeni Bir Soluk Getirdi

İstanbul’un tarihi semtlerinden Emirgan, yeni bir mekana kavuştu.
 
   
 
 
     

Zeyta, zeytinyağı ve şarap evi konseptini birleştiren, dingin ve keyifli atmosferinde Ege’nin bereketli topraklarından İstanbul’a taşıdığı lezzetlerini misafirleriyle buluşturuyor.

Emirgan’ın en keyifli noktalarından Mektep Sokak’a açılan Zeyta zeytinyağı ve şarap evi konseptiyle, tarihi semte kısa sürede yeni bir soluk getirdi. Bu sevimli mekan size klasik bir kafe ya da şarap evi ötesinde bir tecrübe vadediyor. Zeyta’da eski bir zamana yolculuk hissi uyandıran antika dolaplar içinde kendi üretimleri ile yaptıkları zeytin ve zeytinyağları karşınıza çıkıyor ve yine Zeyta etiketli zeytinyağlı sabunlarının ve duş jelinin mekanı saran mis gibi kokusu sizi karşılıyor. Zeyta’da misafirler sabahları güne uzman baristaların elinden çıkan üçüncü nesil kahveler ve kuru domatesli poğaça ile hazırlanmış kahvaltı tabağıyla başlayıp, pizza, şarküteri ve et tabakları, günlük olarak hazırlanan tatlılar ve geniş bir şarap kavı ile güne devam ediyor. Hafta sonları ise şef Aleyna Akçay’ın hazırladığı brunch’da glütensiz lezzetlerden klasik kahvaltıya uzanan bir seçki sunuluyor. Bu keyifli şarap evini özel yemekler, kutlamalar ve toplantılar için kapatmak da mümkün. Özel kutlamalar için hazırlanan yemekler de yine Aleyna Akçay imzası taşıyor.

Zeyta’nın hikayesi yurt dışından gelen zeytinyağı talebi için aracı olmakla başlayacakken yolculuk çok hızlı sürede asıl üretici ve kaynak olmakla ilerliyor. Zeyta’nın sahibi Evin Eren, Manisa’da İspanya’dan getirilmiş Arbequina ağaçlarının olduğu bir zeytinlik alıp hasatından sıkımına, şişelemesi ve etiketlenmesine kadar genç bir ekiple birlikte tüm süreci tamamlayıp ürünlerini Zeyta çatısı altında Emirgan’a getirerek bu keyifli atmosferi günbegün geliştirip büyütmüş. Bir kadın girişimci olan Evin Eren 16 yıllık kurumsal hayatına kendi hayali için yorulma fikri ile son vererek Zeyta’yı kuruyor. Uzun yıllar turizm ve havacılık sektöründe çalıştıktan sonra edindiği en büyük birikimin insan yönetimi olduğunu ve tüm zorlu kapıları bu anahtar ile açtığını anlatıyor. Yeni bir iş kurmanın birçok alanda mücadele etmeyi gerektirdiğini ve kendisinde bunu başaran savaşçı bir kadın olduğunu yeni fark ettiğini belirten Eren, bu yolculuğundaki sevincini de bir bebeğin ilk adımlarına benzetiyor; “Zeyta’ya gelen herkes bu bebeğe hayranlıktan öte şefkat gösteriyor, sahipleniyor, uzakta kalmış samimi bir dostu görmüş gibi sarılıyor. Bu güzel ve benzer duyguların bir mekanda var olması buraya gelen misafirleri de birbirine bağlıyor. Günün sonunda unutulmak üzere olan komşuluk bağı Emirgan’da yeniden hayat bulmaya başladı. Artık müdavimlerimizin hemen hemen hepsi birbirini tanıyor ve komşuluk yapıyor. Bu hayalin bugün geldiği nokta benim için gerçekten büyük bir mutluluk kaynağı” Her gün 08.30-00.00 saatleri arasında hizmet veren Zeyta’da özel etkinlikler, partiler, leziz yemekler ama en çok da huzurlu ve dingin bir atmosfer sizi bekliyor.

Adres: Emirgan Mektebi Sok. No:31/A Emirgan/Sarıyer
Tel: 0538 520 67 02

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>