>

RÖPORTAJ

Malatya’da Bir Prenses: Zerrin Palancı

Başarılı kadın yöneticiler her zaman dikkatimi çekmiştir. İşte Malatya`nın tek kadın Otel Genel Müdüresi Zerrin Palancı...
 
   
 
 
     Çalışan kadın olmak zor…. Hele ki bir otelin Genel Müdürüyseniz işiniz daha da zor. Sorumluluklarınız iki katına çıkar. Bu hafta Ramada Plaza Altın Kayısı Otelin Genel Müdüresi Zerrin Palancı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

Açıkças ıiçten ve samimi cevapları ile ben çok keyif aldım. Sizlerin de keyif alacağınızı ümit ediyorum….5. MALATYA FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA OTELİNİZDE KONAKLADIK VE OLDUKÇA MEMNUN KALDIK. NASIL BAŞLADI BU OTEL MACERASI?

İstanbul Üniversitesi işletme fakültesini okuyordum. Ancak bu sırada basın yayını da okumak istiyordum. Tam bu dönemde okulumu yarıda bırakıp ailemin yaşadığı şehir Bolu’ya döndüm. Döndüğümde Koru Otelin sahibinden teklif geldi. Teklifi kabul edip işe başladım. Ve bundan sonra otelcilik üzerine eğitimime devam etmeye karar verdim. Otelcilik maceram 1994 yılında böyle başladı.

“İNSAN KENDİNE İNANDIĞI SÜRECE KARŞISINDAKİNİ İNANDIRABİLİYOR.”

MALATYA’NIN TEK KADIN OTEL GENEL MÜDÜRÜSÜNÜZ VE SİZİN SEKTÖRDE ERKEK YÖNETİCİLER HAKİM… ZORLUKLARI NELER?

Malatya’ya geldiğimde bizim sektörde hiç kadın yönetici yoktu. Önceleri doğal olarak sıkıntılar yaşadım. Kadın yöneticiyi kabullenme süreçleri biraz zor oldu. İnsan kendine inandığı sürece karşısındakini inandırabiliyor. Ve zamanla beni kabullendiler. Malatya dahil olmak üzere bölgemizde tek kadın otel yöneticisiyim. Ve bundan gurur duyuyorum.

MALATYA’DA ÜÇ TANE BEŞ YILDIZLI OTEL MEVCUT, BÖLGEYE BİRAZ FAZLA DEĞİL Mİ?

Bildiğiniz gibi Malatya yeni büyükşehir oldu. Büyüme anlamında önümüzde biraz daha süreç var. Şu an için pasta henüz büyümese de pay alan kurumlar çoğaldı. Ancak bir süre sonra taleplerin artacağını biliyoruz.

“ÇOK BAŞARILI BİR SATIŞ EKİBİNİN BAŞINDAYIM.”

MALATYA DÜĞÜN DERNEĞİ SEVEN BİR KENT. BUNUNLA BİRLİKTE ÇEŞİTLİ KONFERANSLARA DA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR. BU DURUMDA RAMADA PLAZA ALTIN KAYISI OTEL TALEPLERE YETİŞEBİLİYOR MU?


Öncelikle otelimizde 1000 kişilik kongre salonumuz var. Malatya’ya son dönemde hiç gelmeyen kongreler gelmeye başladı. Daha da önemlisi çok başarılı bir satış ekibinin başındayım. Ekibiniz iyiyse başarı da beraberinde geliyor. Bundan dolayı çok daha hızlı yol katedip öncelikli tercih edilen otel olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Soldan Sağa: Aydan Yüksel (Banket Müdürü), Sermin Başverdi (Satış Müdürü), Burak Yağmur (Operasyon Müdürü), Zerrin Palancı (Genel Müdür)


OTELİNİZİN LOKASYONU ÇOK GÜZEL, ŞEHİR MERKEZİNDE. İSMİ İLE DE KURUMSALLAŞMIŞ. BUNDAN SONRAKİ PLANLARINIZ NELER?

Altın Kayısı otel zaten bölgede bilinen bir isimdi. Yönetim kurulumuz bu isimle birlikte Ramada Plaza ismini birleştirdi. Ve bölgenin en etkili otelinin değerini bir kat daha arttırdı. Yatırımlarımız tamamen bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor. Her geçen gün yeni yatırımlara imza atıyoruz.

“MALATYALI KADINLAR KENDİLERİNE ÖNEM VERİYORLAR.”

GÖRDÜĞÜM KADARIYLA MALATYALI KADINLAR BAKIMLARINA ÇOK ÖNEM VERİYORLAR. OTELİNİZ BU MÜŞTERİ PORTFÖYÜNE NELER SUNUYOR?


Kesinlikle katılıyorum. Çok bakımlılar ve kendilerine önem veriyorlar. Şu an Malatya’nın ilk yarı olimpik kapalı yüzme havuzu sadece bizde var. Hocalarımızın hepsi spor akademisi mezunu… Gerek yüzme dersleri, gerekse fitness salonumuz ile kadınların ilk tercihi olduk. Üye sayımızın da üç kata çıkması bunun en güzel ispatı.“BİZ RAKİBİZ DÜŞMAN DEĞİLİZ.

REKABET SİZİ KORKUTMUYOR MU?


Biz rakibiz düşman değiliz. Ve rekabet kaliteyi arttırıyor. Malatya’ya kongreler gelmez iken şu an rakip otellerimizle beraber ilerleyerek bu kongrelerin Malatya’ya gelmesini sağladık.

BENİM ALDIĞIM DUYUMLARA GÖRE SİZİN SEKTÖRDE PAYLAŞILAMAYAN KADINSINIZ.


Böyle düşünmeniz beni mutlu etti. Ramada Plaza Altın Kayısı otele transferimin üzerinden dokuz ay geçti. Bu dokuz ay süresince içinde şu an bulunduğum çıtayı daha da yükseltmek birinci hedefim oldu. Çünkü Malatya’da daha yapacak çok işimiz var. Tek kadın otel yöneticisi olduğum halde yanımda Satış Müdürüm Sermin Hn var. Satış toplantılarına beraber gidiyoruz. Ancak bu işe inandığımız için insanlar cinsiyet ayrımı yapmadan bizi kabullendiler.

“İKİ AY ÖNCE “BELLEĞİNİ KORUYAN KENTLER” DERNEĞİNİ KURDUK.”

BİZLER MALATYA’YI HEP KAYISI İLE BİLDİK. KAYISI HARİCİNDE NELER VAR?


Kesinlikle Malatya kayısısı çok ünlü; ancak Malatya turizm anlamında da çok zengin mekanlara sahip. Bir Battalgazi, Darende, Arapgir, Şehir Terasımızla oldukça göz dolduruyoruz. Ve bu mekanların daha da iyi tanıtılabilmesi için yaklaşık iki ay önce “Belleğini Koruyan Kentler” derneğini kurduk. Bu derneğin amacı bölgenin turizm konusunda daha da iyi tanıtılmasını sağlamak. Çünkü bölgedeki diğer otellerle, yatak sayımızla daha çok turiste hizmet verecek durumdayız. Ocak ayında çalıştayımız var. Ve bu işe gönül vermiş duayenlerimiz bizlerle birlikte olacaklar.

“ŞEHRİMİZDEKİ YEREL YÖNETİCİLERİN DESTEKLERİ, ÇALIŞTAYIMIZ VE KENTİMİZ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ.”

MALATYA KENTİNE ÇOK DÜŞKÜN BİR BELEDİYE BAŞKANINA SAHİP VE YENİ VALİNİZ DE GÖREVE BAŞLADI. YEREL YÖNETİMLERİN TURİZME BAKIŞ AÇILARI NASIL?

Biz çalıştayımızın kurulma aşamasında Valimiz Sn. Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Çakır’dan oldukça güzel destekler aldık. Bu yolda ilerlememiz için daha çok destek vereceklerini de ilettiler. Ben inanıyorum ki onların destekleriyle daha da iyi yere geleceğiz. Şehrimizdeki yerel yöneticilerin destekleri, çalıştayımız ve kentimiz için oldukça önemli.

MALATYA’DA VARLIKLI VE MALATYA AŞIĞI İŞ ADAMLARI VAR. ÇALIŞTAYINIZA NASIL BAKIYORLAR?

Dediğiniz gibi Malatya’ya aşıklar. Ve bundan dolayı Malatya’nın daha iyi yerlerde olması için desteklerini esirgemiyorlar. Tabi ki büyümemiz için daha da çok desteğe ihtiyacımız bulunmakta.

“KADIN YÖNETİCİLER MALATYA’DA EL ÜSTÜNDE TUTULUYORLAR.”

İŞİNİZLE EVLİSİNİZ. PEKİ MALATYA’DA DİĞER SEKTÖRLERDE ÇALIŞAN KADINLAR İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Kesinlikle işimle evliyim ve benim durumunda olan bir çok kadın yönetici var. Ancak zamanında yaşadığımız zorlukların genel anlamda aşıldığını düşünüyorum. Kadın yöneticiler Malatya’da el üstünde tutuluyorlar.

BEN DE BU GÜNE KADAR TÜM MEDYA KURUMLARINDA HEP KADIN YÖNETİCİLERLE ÇALIŞTIM. BİRAZ ZORLUK ÇEKTİM. ANCAK ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM. ÖNCELİKLE KADIN YÖNETİCİLER MÜKEMMELİĞİ ÖN PLANDA TUTUYORLAR.

Biz kadınlar zoruz : ) İş konusunda mükemmel olmak kaderimizde var…PEKİ SERT BİR GENEL MÜDÜR MÜSÜNÜZ?

Sektöre başladıktan bir süre sonra çalıştığım yöneticilerimden ve rol modellerimden edindiğim tecrübeler ve birikimler sonucunda nasıl bir yönetici olmak istediğimi kafamda şekillendirmeye başlamıştım. Bu işe ilk başladığım dönemlerde çok sert müdürlerle çalıştım. İşte o gün şu kararı verdim: “Eğer bir gün başarılı olursam, benim personelim mutlu olacak ve işyerine istekle gelmelerini sağlayacağım” diye bir karar aldım. Bundan dolayı yerine göre sertim. Çünkü yeri geldiğinde tatlı sert olmanız gerekiyor. Ancak bu insanları kırmak anlamına gelmez. Sonuçta hepimiz aynı kuruma hizmet ediyoruz.

“İŞ OLAN YERDE HATA OLUR. TABİ BU HATALAR ÜÇÜ GEÇMEMELİ… “

SİZİ ROL MODEL OLARAK ÖRNEK ALAN VEYA SEKTÖRÜNÜZE YENİ GİRMEK İSTEYEN ARKADAŞLARA NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

Tüm yeni işe başlayan arkadaşlarıma hata yapmaktan korkmamalarını söylüyorum. İş olan yerde hata olur. Tabi bu hatalar üçü geçmemeli… Hatalar kesinlikle suistimal edilmemeli. İşlerini kesinlikle sevmeliler. Ne olursa olsun farkındalık yaratmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü farkındalık yaratan arkadaşlarımız hep ödüllendirilmiştir. Kısaca içlerindeki cevheri çıkartmasını bilmeliler. Hiç birimiz hiçbir yerde kalıcı değiliz. O zaman ben gittiğimde yetiştirdiğim personel de kaliteyi devam ettirmeli ve içinde bulunduğu kurumu daha da yüceltmek için elinden geleni yapmalıdır.BU ARADA OTELİNİZİN MUTFAĞI OLDUKÇA GÜZEL…


Kesinlikle mutfak konusunda iddialıyız. Bu konuda pek mütevazi değilim. Güzel hizmet vermeye çalışıyoruz.

BU KADAR KENDİNİZİ İŞİNİZE ADAMIŞKEN AŞK HAYATINIZ NASIL?

Ben hayatımı işime adadım. Beraber güzel zaman geçireceğiniz bir eş karşınıza çıktığında neden olmasın? Çevremdeki mutlu çiftleri gördükçe hayatı beraber yaşayacağım bir evliliği ileriki zamanlarda tabi ki düşünebilirim. Ama öncelikle işimle evliyim… : )

“ÖNYARGIMDAN DOLAYI ŞU AN KENDİME KIZIYORUM. YANILDIĞIMI İTİRAF ETMELİYİM.“

PEKİ OTELİNİZİN SAHİPLERİNİN TURİZME BAKIŞ AÇILARI NASIL? VE SİZE TRANSFER TEKLİFİ NASIL GELDİ?

Malatya’nın saygın ailelerinden Göçmez ailesi otelimizin sahibi. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Erdal Göçmez... Bu işe girmeden önce üç tane özel hastahaneleri ve iki kayısı fabrikaları mevcuttu ve halen faaller…

Bunun özellikle bilinmesini istiyorum… Erdal Bey'lerden teklif geldiğinde biraz ön yargıyla yaklaşmıştım. Çok düşündüm. Önyargımdan dolayı şu an kendime kızıyorum. Yanıldığımı itiraf etmeliyim. Turizme bakış açıları ve ilerici yaklaşımları beni oldukça şaşırttı. Şu an Ramada Plaza Altın Kayısı bünyesinde olmaktan oldukça mutluyum. Çünkü yaptığımız işe oldukça saygı duyuyorlar.

“KEŞKE İSTANBUL’DA DÜZENLENEN FASHION WEEK TARZINDA MODA HAFTALARI MALATYA’DA DÜZENLENSE.”

PEKİ MALATYA’DA MODA NASIL? HİÇ DEFİLE DÜZENLENİYOR MU?

Bildiğiniz gibi Malatya aynı zamanda bir tekstil kenti. Malatyalı kadınlar da modaya önem veriyorlar ve ciddi para harcıyorlar. Defileler düzenleniyor. Burada LC Waikiki, Gap Tekstil gibi büyük kurumların üretim tesisleri bulunmakta. Keşke İstanbul’da düzenlenen Fashion Week tarzında moda haftaları Malatya’da düzenlense. Yeterli sayıda sunum mekanları ve konaklama için otellerimiz mevcut…

MALATYA’DA TURİZM OTELCİLİK MESLEK LİSELERİNİN DURUMU NASIL? YETERLİ İHTİYACI KARŞILAYABİLİYOR MU?

Biz yaz döneminde devamlı stajer alıyoruz. Ancak hem Malatya hem de Doğu’da personel anlamında bir sıkıntı var. Çünkü burada yetişen gençlerimizin çoğu öncelikle Akdeniz’deki otelleri tercih ediyorlar. Sanırım iklimi cazip geliyor. Ancak burada kalsalar gelecekleri için hem yükselmeleri daha hızlı olacak, hem de yetiştikleri kentin ekonomisini daha da güçlendirecekler.

“YENİ VALİMİZ SN. SÜLEYMAN KAMÇI SANATI ÇOK SEVEN, KENT AŞIĞI BİR İNSAN.”

YENİ VALİNİZ SN. SÜLEYMAN KAMÇI İLE TANIŞTIM. DURUŞUNU VE ÖZELLİKLE DAKİKLİĞİNİ OLDUKÇA TAKDİR ETTİM. SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

Yeni Valimiz Sn. Süleyman Kamçı sanatı çok seven, kent aşığı bir insan. Enerjisi oldukça yüksek ve Malatya’ya da bir o kadar hakim… Bundan dolayı Malatya’yı ileriki günlerde daha güzel günlerin beklediğini düşünüyorum.

“SANATIN OLDUĞU HER YERDE MEDENİYETİN OLDUĞUNA İNANIYORUM.”

SON OLARAK KONAKLAMA SPONSORU OLDUĞUNUZ ULUSLARARASI MALATYA FİLM FESTİVALİ İÇİN NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Ramada Plaza Altın Kayısı Ote
l olarak festivale sponsor olmaktan oldukça mutluyuz. Yerli ve yabancı basın mensuplarının da bizde konaklaması oldukça güzel. Sanatın olduğu her yerde medeniyetin olduğuna inanıyorum. Festival başladığından bu yana sponsor olmaktan büyük keyif alıyoruz. Bundan sonraki yıllarda da desteklerimizin artarak devam edeceğini şimdiden söylemek isterim.

“MALATYA’DA FESTİVAL OLMASAYDI ÇOK ÜZÜLÜRDÜK.”


SPONSORLUK ÖDÜLLERİNİN ODANIZIN EN NADİDE KÖŞESİNDE BULUNDUĞUNU GÖRÜYORUM.

Evet o ödüller benim gözbebeğim. Türkiye’deki büyük festivaller arasında Malatya’yı görmek gurur kaynağımız. Açıkçası Malatya’da festival olmasaydı çok üzülürdük. Festival sayesinde Malatya Türk ve Dünya basınında oldukça fazla yer alıyor. Bu büyük bir başarıdır. Film festivali sayesinde şehrin tanıtımını yapmak bence çok önemli bir şey. Yerel yöneticilerimizin destekleri sayesinde daha da güzel yerlere geleceğine inanıyorum. Sn. Valimiz Süleyman Kamçı, Belediye başkanımızın Sn. Ahmet Çakır ve desteklerini esirgemeyen diğer saygın kurumlarımızın festivale vermiş oldukları önem de bunun en somut göstergesi.Röportaj: Cenk Babaeren / Cosmoturk
cenkbabaeren@cosmoturk.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>