>

SAĞLIKLI YAŞAM

20 milyon çocuk ücretsiz aşı olacak!

UNİCEF'in de desteği ile Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık kampanyası başlıyor.
 
   
 
 
     
Türkiye'de başta Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklar ve UNİCEF'in de desteği ile Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık seferberliği başlatılıyor.

Yurt genelinde başlatılacak kızamık aşı kampanyası ile 20 milyon çocuğun hastalığa karşı ücretsiz olarak aşılanması hedefleniyor.Çocuk ölümleri arasında önemli yeri olan kızamık hastalığına karşı bağışıklık kazanılmasını amaçlayan kampanya ile 9 ay ile 15 yaş arasında değişen 20 milyon çocuğun ücretsiz olarak aşılanması hedefleniyor. Ülke nüfusunun yarısının kampanyayla doğrudan ilgili olduğu bildirildi.

Türkiye'de genel olarak aşılama bilinci gelişmediğinden her yıl binlerce çocuk aşıyla önlenebilir hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu hastalıklar arasında kızamık da önemli bir yer tutuyor. Yıllar boyunca yürütülen aşılama çalışmaları sırasında yurttaşların tümüne ulaşılamaması nedeniyle halen ülke genelinde 9 aydan 15 yaşına kadar 8 milyon 800 bin kız ve erkek çocuk, kızamık hastalığına karşı risk grubu oluşturuyor. Aşı çalışmaları istenen sonucu vermediğinden, ortalama olarak 2 yıl aralıklarla yurdun değişik bölgelerinde kızamık salgını ortaya çıkıyor. Aşıyla önlenebilir hastalıklar arasında çocuk ölümlerine neden olanların başında gelen kızamık hastalığının bu kadar yaygın olması, ulusal ve uluslararası kurumları harekete geçirdi.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili bakanlıkların dahil olduğu projeye UNİCEF'in de destek vermesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük aşı kampanyası düzenlendi. Kampanyaya dahil olan çocuk kitlesine aileler de katıldığında ülke nüfusunun yarısından fazlası, kampanyanın hedef kitlesi arasına giriyor. Genellikle çocuklar arasında görülen kızamık ile ilgili ulusal ve uluslararası veriler son derece çarpıcı bir tablo ortaya koyuyor. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede bile kızamık salgını ortaya çıktığında vaka sayısı 40 bini aşabiliyor. Bu vakaların yüzde 18 ile 20 kadarı hastaneye yatarak tedavi ediliyor. Hastanede tedavi edilecek kadar ciddi hale gelen vakalarda ise ölüm riski yüzde 1 dolayında seyrediyor. Vakalarda ortaya çıkan ölümcül oranın yüksekliği ve ekonomik boyutu da dikkate alındığında, kızamık hastalığıyla mücadelenin en kolay ve en etkili yolu olarak aşılama kampanyası ortaya çıkıyor.

Aşılar tamamen ücretsiz yapılacak. Daha önce aşı olup olmaması gözetilmeden 20 milyon çocuğun hedeflendiği kampanya kapsamında aşılar ücretsiz olarak yapılacak. İlk olarak okullarda aşılama gerçekleştirilecek. Ardından çalışan çocuklar ve kırsal alandaki çocuklar aşı kampanyasına dahil olacak. Bir yıl sürecek olan yoğun kampanya boyunca sayıları 100 bini bulan sağlık çalışanı aşı yapmak için seferber olacak. Kampanya kapsamında bağışıklık kazandırma işlemi tamamlandıktan sonra, sıra hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasına gelecek.

Türkiye son yıllarda gerçekleştirdiği kapsamlı kampanyalarla çocuk felci hastalığına karşı ciddi bir aşı çalışması yürütmüş, ülke topraklarında bu hastalığı yok etmişti. Böylelikle hastalıktan arındırılmış bölge sertifikası almayı başarmıştı. Türkiye, aynı çabayı kızamık için gösterip, kızamık vakasının yaşanmadığı bir ülke olmayı hedefliyor.

www.anneyizbiz.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>