>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bacaklarda Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülün bel kayması, bel ağrısı nedeni ile doktora gidenlerin yüzde 10’unda görülüyor.
 
   
 
 
     

Bel kayması bel fıtığı ile birbirine benzer şikayetler gösterir bu nedenle kişilerce birbirine karıştırılmamalıdır.Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

Hareket etmemizi sağlayan, vücuda dış etkilere karşı direnç ve dayanaklılık veren, kemiklerden oluşan bir yapı iskelet sistemidir.Bizi taşıyan da omurga kemikleridir.Omurga kemikleri iç yüzeyleri ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde giderler ve birbirinin tam üstünde olacak şekilde birbirlerini takip ederler.Bir omurga kemiğinin, komşu omurganın üzerinde kaymasına ''Spondilolistezis'' yani halk arasındaki bilinen adıyla bel kayması denir.Bu durum yani omurganın yer değiştirmesi, spinal kanalı daraltarak, sinire bası nedeni ile nörolojik semptomlara yol açar.

Bel kayması doğuştan olabileceği gibi bir düşme, kaza veya ağır doğum sonucunda da meydana gelebilir.Doğuştan olan bel kayması gençlerde daha çok görülür, 40 yaş üzerinde ise travma sonucu ya da kemik erimesine bağlı mikrokırıklar sonucu oluşabilir.

INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz sözlerine şöyle devam etti;

Omurgamızın herhangi bir bölgesinde gelişebilecek bu durumun en sık meydana geldiği yer, bel omurlarının bulunduğu bölgedir.Bel kayması bir ömür boyu sabit kalabilir veya hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelebilir.Bayanlarda özellikle menopoz sonrası ya da erkeklerde de kemik erimesi sonrası bu kayma aktif hale gelir ve daha hareketli olmaya başlar.

Bel kaymasının belirtileri ise;

Bel ile birlikte her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma hissi

Bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük

Bel eğiminde artış veya yürümede aksaklık

Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması

Op.Dr. Kerem Bıkmaz son olarak şunları ifade etti;

Bel kayması tanısı konulduktan sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahale edilmesi gerekmez.Ancak bel kayması hareketli ise hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.Yoksa bu hareketli olan bel kayması hastanın hayatını bir çok yönden çekilmez hale getirir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>