>

SAĞLIKLI YAŞAM

Beynimize faydalı besinler

Sağlıklı beslenmek isteyenler için de bazı küçük önerilerimiz olacak!..
 
   
 
 
     
Beynimiz, vücudumuzun küçük bir bölümünü oluştursa da, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde yirmisini harcıyor. İşte onu daha sağlıklı beslemenin yolları..

Belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırıyor daha verimli yapıyor, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi sağlıyor.

Reklamların ışıltılı dünyasından olmayan, yan etkilerden uzak, doğal, tabi, katkısız olan besinlerin sınırsız faydalarından istifade etmek isteyenler için bitkilerin gizemli dünyasına bir göz atalım.

Sağlıklı beslenmek isteyenler için de bazı küçük önerilerimiz olacak!..Yediğimiz besinlerin beyin fonksiyonları üzerinde etkileri olduğunu biliyor musunuz?


BELLEĞİNİ KUVVETLENDİRMEK İSTEYENLER!

HAVUÇ'u öneriyoruz. Öncelikle hatırlama yeteneğimizi arttırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırıyor. Bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

ANANAS: Sanatçılarının ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan da içerir.

AVOKADO: Kısa süreli bellek içindir (Örneğin alışveriş listesini yaparken, yarım avokado yemek yeterlidir.


MUTLULUK İÇİN

KIRMIZI BİBER: Ne kadar acı olursa o kadar iyidir. Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu endorphinin salgılanmasını hareketlendiriyor. En iyisi çiğ yenmeli.

ÇİLEK: Stresi gideriyor. lifli maddesi mutluluk veriyor Dozu en az 150 gram olmalı.

MUZ: Sırrı serotonin. Bu maddeye beynimizin mutlu olması için ihtiyacı var.


ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÇEKENLER

LAHANA: Lahana sinirliliği giderir. Örneğin sınav öncesi bol bol yemelisiniz.

LİMON: C vitamininden dolayı canlandırıyor, algılama yeteneğini artırıyor Dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu içmelisiniz.

YABAN MERSİNİ: Uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyve... Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlıyor.


DİKKAT GÜÇLÜĞÜ ÇEKENLER

SOĞAN: Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı iyi gelir, böylece kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır

CEVİZ, FINDIK, FISTIK: Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendiriyor.
Sanata eğilimi olanlar

ZENCEFİL: İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlıyor. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar böylece beyin oksijenle beslenir

KİMYON: İnsanın aklına birden bir fikir getirtir. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon koyarak bu çayı içmeliler.


SİNİRLİ OLANLAR İSE;

Kepek, çavdar, baklagiller, bal kabağı ve ay çiçeği çekirdeği, et balık ve koyu yeşil sebzeler yemeliler...


10 ADIMDA SAĞLIKLI BESLENME

1- Çeşitli besinler tüketin: Hiçbir besin tek başına vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini içermez. İhtiyacımız olan besinleri almak için her öğünde 4 ana besin gurubundan önerilen miktarlarda almaya özen göstermelidir. Yeterli ve dengeli beslenmek için gereken protein, yağ, karbonhidrat vitamin ve mineral gibi besin guruplarından bize gereken kadar kullanılmalıdır.

2- Boyunuza uygun vücut ağırlığınızı koruyun. Bunun için enerji alımını enerji harcamanıza eşit olacak şekilde ayarlayın.

3- Besinleri kayıpları önleyecek şekilde hazırlayın, pişirin ve saklayın.

4- Kuru baklagiller, tam tahıllar, meyve ve sebze tüketimini artırın. Kuru baklagiller protein açısından zengindir. Tam tahıl ürünleri, sebze meyveler ise, vitamin mineral, posa gibi sağlık ögeleri içerir. Ayrıca birçok sebze ve meyve hipertansiyon, kalp hastalığı ve kansere karşı koruyucu özelliklere de sahiptir.

5- Beslenmenizde şeker miktarını azaltın. Saf şeker dişlerimizin çürümesine neden olur. Kalp hastalıkları ve şeker hastalıkları riskini artırır. Özellikle kalp hastalığına yatkın kişilerin diyetlerindeki şeker miktarını minimum düzeyde tutmaları tavsiye edilir.

6- Günlük tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kemik erimesi ve mide kanseri riskini artırır. Tuz yerine, lezzet verici olarak baharat ve çeşitli otları kullanmayı deneyin.

7- Sigara kullanmayın.

8- Su tüketiminizi artırın. Her gün ortalama 8- 10 bardak su içmelidir.

9- Öğün atlamamaya özen gösterin.

10- Doymuş yağ ve kolesterol tüketimini azaltın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>