>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bolca tüketilmesi önerilen gıdalar

Kimi zaman sevmediğimiz için, kimi zaman satın almayı unuttuğumuz gıdalar aslında bizi birçok hastalıktan koruyabilecek, ilaçlar olduğunu biliyor musunuz?
 
   
 
 
     
Kimi zaman sevmediğimiz için, kimi zaman satın almayı unuttuğumuz için, bazen de ağız kokusu yapıyor diye yemediğimiz bazı yiyeceklerin, aslında bizi birçok hastalıktan koruyabilecek, soframızdaki ilaçlar olduğunu biliyor musunuz?

Son zamanlarda tüm dünyada çeşitli gıdalar üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, birtakım besinlerin bazı hastalıkların önlenmesinde çok faydalı olduğu ispatlandı.

Bolca tüketilmesi önerilen gıdalardan başlıcaları şunlar:

Ceviz: Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içeren ceviz, zeka gelişimini olumlu etkiliyor. E vitamini açısından zengin. İyi bir antioksidan. Aterosklerozu engelliyor ve kolesterol seviyesini dengeliyor. Yapılan araştırmalara göre, her gün 5-6 adet ceviz yiyenlerin, yemeyenlere oranla kalp krizi geçirme riski yüzde 50 oranında azalıyor.

Havuç: İçeriğindeki betakaroten'in, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruma ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirme etkisi var. Güçlü bir antioksidan. Betakaroten, cildin kurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebiliyor. Böylece havuç, cildin yaşlanmasını engelliyor. Anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunan havuç, haftada 5 kez yendiği takdirde kadınlarda enfarktüs ve felç riskini yüzde 68 azaltıyor. Günde 2 havuç tüketen erkeklerde ise, kandaki kolesterol yüzde 10 oranında azalıyor.

Maydanoz: C vitamini, betakaroten ve folik asit içeren maydanoz, nezle ve gribe karşı kış aylarında bol bol tüketilmeli. İyi bir folik asit kaynağı olduğu için, hamilelerin sofralarından maydanozu eksik etmemesi gerekiyor. Bir tutam maydanoz, yetişkin bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor.

Elma: Elmanın suyunda bulunan kuersetin adlı madde çok güçlü bir antioksidan. Kolesterolü düşürüyor, kalp hastalıkları ve akciğer kanseri riskini azaltıyor. Sindirim sistemi için yararlı olan elma, bol lif içerdiği için kabızlık problemi olanların sofrasında mutlaka bulunmalı. İngiltere'de yapılan bir çalışmanın sonuçları, haftada en az 5 elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını ortaya çıkarıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>