>

SAĞLIKLI YAŞAM

Daha Enerjik Olmak İçin

Hangimiz günün herhangi bir saatinde pilimizin bittiği hissine kapılıp, daha enerjik bir ruh haline girmeyi istemeyiz ki? İşte `iyi gelecek` gıdalar...
 
   
 
 
     

PORTAKAL, ELMA, SOYA SÜTÜ VE YOĞURT

Bu yiyecekler yavaş sindirilen karbonhidratlardır. Bu sebeple vücut için daha uzun süreli bir besin kaynağı teşkil edip, enerji sağlarlar.

AY ÇEKİRDEĞİ

İçeriğindeki magnezyum sayesinde kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmelerini sağlar, kalp ritmini düzenler ve kemikleri güçlendirir. Magnezyumun aynı zamanda enerji metabolizması ve protein sentezi üzerinde de rolü vardır.

TON BALIĞI

Ton balığı egzersiz sonrasında tüketmek için harika bir seçimdir. İçeriğindeki protein sayesinde, kasların yenilenmesini sağlar. Bunun yanı sıra vücutta atiklik kimyasallarının işleyişinde de rolü vardır.

KENDİNİZİ SÜREKLİ YORGUN HİSSEDİYORSANIZ


C vitamininden zengin taze meyve ve sebzeler sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bu yorgunluk dönemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da iştahtaki azalmadır. Çünkü böyle dönemlerde bireyler çoğunlukla yemek yemek bile istemeyebilirler. Bunun için kivi, portakal, çilek, kuşburnu, yeşilbiber ve havuç gibi taze sebze ve meyveleri tüketerek yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

ÇEKİNGEN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSANIZ

İçeriğindeki fosfor mineralinin etkisine bağlı olarak, bu gibi dönemlerde yüksek miktarda balık tüketimine özen göstermelisiniz. Haftada en az 2-3 gün, mevsiminde taze balık tüketebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli kurubaklagil yemekleri ve tarn buğday içeriğiyle bulgur tüketimini artırarak, yaşadığınız çekingenlik duygusundan kurtulabilir ve kendinize olan güveninizin arttığını gözleyebilirsiniz.

ÇOK ÖFKELİ OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSANIZ:

Kafein, vücutta serotonin hormonunu etkilediğinden, öfkeli olduğunuz dönemlerde kahve tüketiminizi azaltın. Bunun yanında kırmızı et tüketimini azaltıp, günlük fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohum tüketimini artırırsanız, giderek sakinleştiğinizi göreceksiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>