>

SAĞLIKLI YAŞAM

Diyet yerine sağlıklı yemek

“fast food”un yaşam biçimi olmaya başladığı günümüzde, ABD’li doktor ve diyetisyenler, yeni yılda ayrıntılı bir diyet yerine sağlıklı yemek önerisinde bulunuyor.
 
   
 
 
     
Yeni yılda yeme alışkanlıklarınızı değiştirin, lif açısından zengin besinlerin tüketilmesinin mutlaka önekm verin.

LİFLİ BESİNLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN
       
Çok sayıda kişinin karbonhidratı kesmek için makarna ve rafine şekerden uzak durduğuna, ancak kepekli undan üretilen makarnanın zengin lifli bir besin olduğuna dikkati çeken doktorlar, lifli gıdaların kalp hastalığı ve kanser riskinin yanı sıra diyabet bağlantılı komplikasyonları azalttığını ve sindirim sağlığı için yararlı olduğunu belirtiyorlar.
       
Özellikle “atıştırma” alışkanlığına işaret eden doktorlar, atıştırmak için yine aynı tür kepekli undan üretilen krakerler veya cipslerin, sabahları ise bir kase yulaf veya kepekli buğdaydan yapılan ekmeklerin tercih edilmesi gerektiğini kaydediyorlar.
       
BALIK YEMEYİ İHMAL ETMEYİN
       
Yeni yılın bir diğer favori besininin, kalp krizi riskini azaltan, kandaki kolesterol oranını düşüren ve Omega-3 yağ asitleri açısından zengin somon balığı olduğunu belirten doktorlar, bu balıkta bol miktarda bulunan A vitamini ve karotenin kanseri önleyebildiğine, ayrıca bu balığın etindeki doymuş yağ oranının, kırmızı et ve tavuktan düşük olduğuna dikkat çekiyorlar.
       
BAKLAGİLLER PROTEİN DEPOSU
       
Baklagillerin de protein, demir, folik asit ve lif açısından zengin olduğu belirtilirken, et, tavuk, yumurta ve diğer protein kaynaklarının yerini alabilecek bu gıdaların kalp hastalıkları ve kanser riskini de azaltabileceği vurgulanıyor.
       
TATLI PATATES EN YARARLI SEBZELERDEN BİRİ
       
Yeni yılda önerilen bir başka sağlıklı besin de tatlı patates. Tatlı patatesin en yararlı sebzelerden biri olduğunu kaydeden doktor ve diyetisyenler, bu besinde göz sağlığı, kemik ve diş gelişimi ile sağlıklı cilt ve saç için gerekli günlük karoten gereksiniminin 4 katının bulunduğunu belirtiyorlar. Tatlı patatesin, protein ağırlıklı Atkins diyeti uygulayanlar için de uygun olduğu ifade ediliyor.
       
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>