>

SAĞLIKLI YAŞAM

Fibroadenomunuz mu Var?

Hiç üzülmeyin 20 dakikada tamamen kurtulabilirsiniz!
 
   
 
 
     

Fibroadenomlar genç hanımlarda sık olarak izlenen ultrason ile takip edilen iyi huylu meme tümörleridir. Düzenli takip gerektirmesi ve meme dokusu içinde kitlenin varlığı bir çok hanım için önemli bir stres kaynağı olmaktadır. Bazen çok sayıda fibroadenom bulunabilir ve bu duruma fibroadenomatozis denmektedir.

Fibroadenomların genellikle takip edilmesi yeterlidir ve tedavi gerektirmezler. Ancak, hızlı büyüyen, ağrı oluşturan, şekil değiştiren ya da ele gelen sertliğe neden olan fibroadenomlar tedavi edilmelidir.

Tedavi için öncelikle biyopsi ile kitlenin fibroadenom olduğu %100 kesinleştirilmelidir. Teşhis kesin olmadan tedavi olmaz. Bazen yanlış bir uygulama olarak teşhis için biyopsi yapılmadan direk ameliyat yapılabiliyor, ameliyat sonrasında teşhis fibroadenom dışında bir tümör gelince de ikinci bir kez ameliyat gerekebiliyor. Bu nedenle memenizde bir kitle varsa öncelikle biyopsi ile teşhis kesinleştirilmeli.

Bu arada fibroadenom biyopsisi tecrübeli ellerde çok kısa sürede ultrason eşliğinde kolayca yapılan bir işlemdir. Deneyimli bir meme radyoloğuna ya da girişimsel radyoloji uzmanına yaptırırsanız birkaç dakikada biyopsiniz yapılır ve hayatınıza devam edersiniz.

Memenizdeki kitleden biyopsi yapıldı ve fibroadenom olduğu kesinleşti, Şimdi Ne Yapacaksınız?

Bu durumda iki seçeneğiniz var. Fibroadenomunuzu ya klasik ameliyat ile ya da modern yöntemler ile 20 dakikalık bir tedavi ile aldırabilirsiniz.

Biz kliniğimizde, fibroadenom tedavisi yapılacak tüm hastalarımıza modern tedavi yöntemleri ile ameliyatsız fibroadenom tedavisi öneriyoruz.

Fibroadenomlar için uygulanan klasik cerrahi tedavi sonuç ta operasyona ve anesteziye bağlı riskler taşıyor. Özellikle tekrarlayan fibroadenomlar nedeni ile yapılan operasyonlar birçok genç kadın için kozmetik ve psikolojik açıdan can sıkıcı olabiliyor. Tekrarlayan operasyon ve anestezi riskleri dışında bir de meme cildinde operasyona bağlı oluşan izler hastalar için diğer bir stres unsurudur.

Gelişen teknoloji ile fibroadenomlar artık kolayca ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor. Şu anda bu modern yöntemler henüz çok az sayıda girişimsel radyoloji ve meme radyolojisi uzmanı tarafından yapılabildiğinden ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Bu konuda Girişimsel Radyoloji ve Meme Radyolojisi uzmanı Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy bu konuda bize şu bilgileri aktarıyor.

Fibroadenomlara uygulanabilecek ameliyatsız tedavi yöntemlerini 4 ana başlık halinde sıralayabiliriz

1. Vakumlu Eksizyon Yöntemi
2. Intact Bles ile Eksizyon
3. Fokuşlanmış Ultrason (HIFU) ile Tedavi
4. Ablasyon Tedavileri (RF Ablasyon, Kriyoablasyon)

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>