>

SAĞLIKLI YAŞAM

Havalara Aldanmayın!

Yetkililer değişken havaların aldatıcı olabildiğini belirtirken, mevsime uygun giyinilmesini önerdiler. Tıklayın!
 
   
 
 
     
Ankara İl Sağlık Müdürü Selahattin Şahin, değişken havaların aldatıcı olabildiğini belirtirken, mevsime uygun giyinilmesini aksi halde üst solunum yolu hastalıklarının artacağı uyarısında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Şahin, ANKA’ya yaptığı açıklamada, hava koşullarındaki değişiklikliğin üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının artmasına neden olabildiğini belirtti. Bunların başında viral kökenli gribal enfeksiyonların geldiğini kaydeden Şahin, “Grip 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır” dedi. Şahin, soğuk algınlığının ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterdiğini yatak istirahati gerektirmediğini belirtti.

Gribin, özellikle çocuklar, yaşlılar ile kalp akciğer, böbrek, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlarda ağır seyrettiğine işaret eden Şahin, “Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip, halk arasında çok sık soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır” dedi.

Gribe neden olan influenza virüsünün çok kolay ve hızlı bulaştığına değinen Şahin, hastalığın öksürük ve hapşırık sonrası etrafa saçılan damlacıklarla bulaştığını belirtti. Gripten korunmanın başlıca yolunun vücut direncinin düşmesini engellemek olduğunu vurgulayan Selahattin Şahin, bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinilmesi, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmesinin yanı sıra hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmasını tavsiye etti.

Şahin, 65 yaşından büyük kişiler, şeker, astım, kronik akciğer, kronik kalp ve damar sistemi hastaları, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ile huzurevi gibi ortamlarda yaşayanların risk grubunda olduğunu bunların grip aşısı yaptırması gerektiğini söyledi. Şahin, 6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı allerjisi olanlar(yumurta yediğinde allerjik şoka girenler), hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanların ise grip aşısı olmaması gerektiğini bildirdi.

Şahin, grip aşısının vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye eriştiğini belirtirken, “Eğer aşı, içerdiği virüs tipleri, salgınlarına neden olan virüs tipine benzerse, sağlıklı erişkinlerde yüzde 70 oranında etkilidir. Riskli grupta ise, hastalıktan koruma oranı yüzde 50’ye düşmektedir” dedi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>