>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kapıdaki Düşman Bahar Rehaveti!

Cıvıl cıvıl bir yaz daha sona erdi.
 
   
 
 
     

Deniz ve güneş ile yavaş yavaş vedalaşıyoruz. Ve doğal olarak bütün bu gelişmeler ruhumuzu ve bedenimizi olumsuz yönde etkiliyor. En başta da yorgunluk hissi baş gösteriyor. Peki bu yorgunluk belirtilerinden nasıl kurtulabiliriz? Sports International eğitmeni Burcu Çağlar, bu geçiş dönemini en rahat atlatmanın yolunun spordan geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Depresyona girmem an meselesi, gözüm sürekli yatakta, canım hiç ama hiç bir şey yapmak istemiyor, hele hele egzersizin fikri bile beni yormaya yetiyor! E zaten kış aylarında, fazlalıklarımı kalın kalın giysilerin altında rahatlıkla saklayabilirim, spor yapmaya ne gerek var!” diye düşünenlerdenseniz çok yanılıyorsunuz! Asıl şimdi spor zamanı! Neden mi?

Çünkü spor sayesinde bu problemlerden kurtulacak ve kazançlı çıkacaksınız. İşte hem bahar rehavetinden kurtaracak hem de hayatınızı değiştirecek egzersizin diğer yararları;

Beyninizdeki mutluluk hormonu salgısı artacak ve bu da sizi depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklardan koruyacak.

Yaz başından beri binbir emekle verdiğiniz fazla kilolarınız size geri dönmeyecek.
Metabolizmanız hızlandığı için kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.
Bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek ve grip gibi salgın hastalıklardan korunmuş olacaksınız.
Soğuğa karşı direnciniz artacak, daha az üşüyeceksiniz.
Çok da fazla sosyal aktivite imkanının olmadığı kış günlerinde, vaktiniz keyifli ve verimli geçecek.
Uykularınız daha kaliteli ve düzenli olacak.
Nisan, mayıs ayları geldiğinde de ‘eyvah yaz geliyor!’ paniği yaşamayacaksınız.
Evet gördüğünüz gibi kış aylarında, akşamları kanepeye uzanıp dizi izlemek ya da bol kalorili pazar kahvaltılarını tek haftasonu aktivitesi olarak görmek yerine, spor yapmak size sayısız fayda sağlayacak. Aslında sporu, sağlıklı beslenmeyi ve pozitif düşünmeyi bir hayat biçimi olarak kabul etmek yani yaz-kış, gece-gündüz, tatil-işgünü demeden bu üç önemli faktörle birlikte yaşamayı öğrenmek en ideali!

PEKİ AMA KIŞ AYLARINDA HANGİ SPORLARI YAPABİLİRİZ?


Herşeyden önce artık harekete geçip, kış rehavetini üzerinizden atma zamanının geldiğini kabul etmelisiniz. Bununla birlikte spor + sağlıklı beslenme + pozitif düşünme felsefesini hiç terk etmemek üzere yaşamınıza dahil etmelisiniz. Bu doğrultuda da kendinize en uygun egzersiz programını oluşturmalısınız. Bunun için güneşli havalarda yürüyüş, bisiklet, hafif koşu, basketbol, tenis tercih edilebilirsiniz. Yağmurlu ve çok soğuk havalarda ise üye olduğunuz ya da olacağınız bir spor merkezinde yüzme, ağırlık çalışması, aerobik dersleri, squash, masa tenisi yapabilirsiniz. Ve haftasonlarının vazgeçilmezi kayak ve treking ise yapabileceğiniz keyifli sporlardan sadece birkaçı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>