>

SAĞLIKLI YAŞAM

Lazer operasyona uygun musunuz?

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde lazerin önemi büyük. Ancak öncelikle kişinin bu operasyona uygun olup olmadığının iyi değerlendirilmesi gerekiyor
 
   
 
 
     
Günümüzde artık ilerlemiş lazer teknolojisi kullanılarak miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları en sorunsuz şekilde düzeltilebiliyor. Ancak, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde geri kalmış teknolojilerin kullanılması ve lazerin deneyimsiz ellerde uygulanması, hastalarda yeni problemlere yol açabiliyor.

TEKNOLOJİ İLERLİYOR

Alman Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ali Ofluoğlu, excimer lazer uygulamasında en önemli noktanın teknoloji olduğunu belirterek, 'Teknolojiyi daima yakından takip etmek gerekir. Çünkü lazer teknolojisi sürekli gelişiyor. Günümüzde artık hastayı parmak izi gibi, gözünden tanıyan ve kişiye özel tedavi uygulayabilen cihazlar sayesinde yanlış hastayı ya da yanlış gözü tedavi etme riski sıfıra indirilmiştir' diyor. Opr. Dr. Ali Ofluoğlu, excimer lazer uygulamalarında doğru hasta seçimini vurguluyor. Tedavinin başarılı olması, doğru hasta seçiminden geçiyor. Opr.Dr. Ofluoğlu kimlere lazer uygulanmaması gerektiğini şöyle anlatıyor ''Ameliyata uygun olmayan hastayı ameliyat ederseniz başarısız sonuç elde edilir, hasta mutsuz olur.

KİME UYGULANMAZ?

Böyle bir durumla karşılaşmamak için korneası ince olanlara, keratokonus hastalığı olanlara, kuru göz ve kollajen doku hastalığı olanlara, kontrol altına alınamayan glokomu bulunanlara, hamilelere, loğusalara, retina dekolmanı olanlara, kataraktı bulunanlara, 18 yaşından küçük ve göz numarası ilerleyen hastalara lazer uygulanmamalıdır.

Önemli noktalar

Her hastaya ayrı bir bıçak kullanılmalı ve sterilizasyon kurallarına sıkı uyulmalıdır.

Lazer cihazının periyodik bakımı ve uygulama öncesi bakımı uzmankişiler tarafından itina ile yapılmalıdır.

Lazer odasının sterilizasyon ve iklimlendirme koşulları lazer cihazına uygun olmalı, herkesin girişine izin verilmemelidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>