>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ne kadar formdasınız?

Spor yapıp ne kadar formda olduklarını merak edenlere, ya da yapmayıp başlamayı düşünenlere uygulaması kolay bir test!
 
   
 
 
     
Spor salonu müdavimleri de, yeni başlamayı düşünenler de kondisyonlarını, esnekliklerini, ne kadar formda olduklarını merak ederler. Aslında ne kadar formda olduğunuzu bilmek, merakın dışında bir gerekliliktir de. Çünkü, yeni başlayanlar bu sayede hangi egzersizleri ne kadar süre ve ne hızda yapacaklarını öğrenirler. Zaten spor yapanlar da, kendilerindeki gelişmeyi görerek çalışmalarını buna göre şekillendirirler. Peki kondisyonunuzu nasıl ölçeceksiniz? İşte size 8 çabuk ve basit test. Her bir test sadece birkaç dakikanızı alacak ve bunları yapmak için özel bir alet edevata da gereksiniminiz yok. Her üç ayda bir, kendinizi test ederek ihtiyaçlarınızı öğrenip, çalışmanızı ona göre değiştirebilirsiniz.


1. Belden yukarınız ne kadar esnek?

Bu, özellikle ev işlerinde ihtiyacınız olan bir özellik. Kaslarınızı esnetmeniz, omuz ve boyun bölgelerindeki gerginliği azaltır. Hele de tüm gün masabaşında oturuyorsanız, bunun çok yararını göreceksiniz.

Omzunuzu esneterek, gövdenizin esnekliğini nasıl nasıl test edebilirsiniz?

Ayakta durarak sağ kolunuzu dik bir şekilde tavana doğru uzatın. Bu kolu dirseğinizden kırarak sırtınıza götürün ve kürek kemiğinizin üzerine doğru koyun. Şimdi sol kolunuzu dirsekten sırtınıza doğru kırın ve sağ elinizi yakalamaya çalışın. Eğer tutamıyorsanızi, endişelenmeyin, sadece götürebildiğiniz ölçüde yukarı götürün.

Sonuçlar:

Elleriniz birbirine dokunmuyor: Esnekliğiniz zayıf.
Parnaklarınız birbirine dokunuyor: Esnekliğiniz orta.
Elleriniz kenetlendi: Esnekliğiniz iyi.


2. Vücudunuzun alt kısmı ne kadar esnek?

Tüm günü masabaşında geçirenlerin en ciddi problemlerinden biri de duruş bozukluklarıdır. Bacaklar tüm gün dizlerden kırıldığı için, dizin arkasındaki tendonlar kısalır. Bu da leğen kemiğinin öne doğru kaymasına sebep olur. Böylece sırtın alt kısmındaki kaslarda gerginlikle oluşur.

Bacağınızı esneterek, vücudunuzun alt kısımlarının esnekliğini nasıl nasıl test edebilirsiniz?

Yere yatın ve bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın. Kollarınız vücudunuzun yanlarında serbestçe uzansın. Nefes verirken, sol bacağınızı tavana doğru kaldırın. Bacağınızı olabildiğince dik tutarak, her iki elinizi de kullanarak vücudunuza doğru çekin. Burada amaç, diz arkası tendonlarındaki gerilmeyi hissetmektir. Ancak çok zorlamamaya gayret edin. Şimdi diğerr bacakla tekrarlayın.

Sonuçlar:

Bacaklarınız yarı kırık: Esnekliğiniz zayıf.
Bacaklarınız hemen hemen dik: Esnekliğiniz orta.
Bacaklarınız dik ve vücudunuza çekilecek kadar esnek: Esnekliğiniz iyi.


3. Vücudunuzun üst kısmı ne kadar güçlü?

Gövdenizin güçlü olması, kol ve omuzlarınızdaki kasların güçlü olduğunu gösterir. Bu, alışveriş, çocuğunuzu kaldırma gibi günlük hareketlerinizde size yardımcı olur. Ayrıca bu kasları güçlendirmek de, kol ve omuzlarınızın daha uzun bir süre, daha çok çalışmasını sağlar. Vücudunuzun üst kısmının ne kadar güçlü olduğunu görmenin en iyi yolu, yorulmadan aşağıdaki testi ne kadar yapabileceğinizi denemektir.

Triseplerinizi (kolunuzun üst arka kısmındaki üç başlı kas) kullanarak gövdenizin gücünü nasıl test edersiniz?

Bu hareket için, bir masa, yatak veya banktan faydalanmanız gerekecek. Yatağa oturun ve ellerinizi, parmaklarınız ileriyi gösterecek, dirsekleriniz de dışa bakacak şekilde yatağın ucuna koyun. Kollarınız gergin, omuzlarınız birbirinden ayrı olsun. Bacaklarınızı düz ve gergin, topuklarınızı sıkıca yere basıyor durumda tutun. Şimdi ellerinizi vücudunuza yakın tutarak, vücudunuzu yataktan 4-5 cm kadar kaldırın. Bu esnada sırtınızı eğmeyin, düz tutun.

Nefes alırken, karnınızı içeri çekin ve vücudunuzun alt kısmını yavaşça, hareketi rahat yapabildiğiniz ölçüde yere doğru indirin. Poponuz yere yaklaşırken dirseklerinizi dik bir açıyla kırın.

Nefes verirken, ağırlığınızı kollarınıza vererek vücudunuzu kaldırın. Bacaklarınızı birleştirin ve poponuzu vücudunuz düz bir hat oluşturacak şekilde kaldırın.

Hareketi yaparken aşamalara takılıp kalmayın. Bu egzersizin seri yapılması gerekmektedir. Ayrıca kaç tane yapabildiğinizi sayın. Kollarınız iyice ağrıyana ve artık devam edemeyeceğinizi düşünene kadar devam edin.

Sonuçlar:

10 sayıya kadar: Kol ve omuzlarınız zayıf.
20 sayıya kadar: Vücudunuzun üst kısmı orta seviyede güce sahip.
30 sayıya kadar: Gövdeniz vücudunuzu taşıyacak güce sahip.


4. Vücudunuzun alt kısmı ne kadar güçlü?

Bu test bacak ve baldır kaslarınızın ne derece etkin olduğunu gösteriyor. Bu kasların etkinliği, merdiven çıkmak, yürümek gibi günlük hareketleriniz için önem taşıyor.

Vücudunuzun alt kısmının gücünü nasıl test edersiniz?

Bir sandalye ya da bank bulun. Ayakta ve dik durarak başlayın. Sandalye ya da bankla aranızda biraz mesafe bırakın. Kollarınızı göğsünüzde çapraz yapın, ya da ellerinizi kalçanıza koyun. Şimdi, yavaşça nefes alarak, sanki sandalyeye oturacakmış gibi dizlerden kırmaya başlayın. Çömelmeye devam edin ama sandalyeye oturmayın.

Hareket esnasından hafifçe ileri doğru uzanınve poponuzu dışarı verin. Bu, dengenizi korumanıza yardımcı olur. Poponuz sandalyeye değerken nefes verin ve bacaklarınız düz ve gergin olana dek kendinizi itin. Bunu yaparken, kollarınızın gücünden ziyade bacaklarınızın gücünü kullanın.

Bu hareket hızlı yapılmalıdır. Ayrıca kaç tane yaptığınızı da sayın. Bacaklarınız iyice ağrıyana kadar devam edin.

Sonuçlar:

20 sayıya kadar: Bacak ve baldır kaslarınız zayıf.
40 sayıya kadar: Vücudunuzun alt kısmı orta seviyede güce sahip.
50 ya da daha fazla sayıya kadar: Vücudunuzun alt kısmı oldukça güçlü.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>