>

SAĞLIKLI YAŞAM

Organik Olduğuna Nasıl Güveneceğiz?

Piyasada birçok ürün; doğal, hormonsuz ifadeleri ile pazarlanıyor. Peki ya değilse?
 
   
 
 
     

Bir ürünün organik olabilmesi için, Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C. Tarım Bakanlığı'nın yetkilendirdiği sertifika kuruluşları tarafından sertifikalanması gerekir. Bir ürünün organik olduğuna güvenebilmek için, işte dikkat etmeniz gerekenler;

Organik ürünlerin taşıması gereken bir logo vardır. Bu logo, yuvarlak içerisinde bir Türkiye haritasıdır ve logo sadece yeşil, mavi, siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır.

Organik ürünler, etiketinde ‘Organik Ürün’ ifadesini içermelidir. Ekolojik veya biyolojik kelimeleri de bu ifadenin eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Ancak, her durumda ilgili logonun da bulunması gerekiyor.

Piyasada birçok ürün; doğal, hormonsuz ifadeleri ile pazarlanıyor, kimilerinin üzerinde Bombus arıları görülüyor. Bu yanıltıcıdır, bu ürünlerin birçoğu organik değil.

Organik ürünün etiketinde ayrıca; ürünün hasat yılı, üretim tarihi, kime alt olduğu ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikle uygun olarak üretilmiş olduğu, organik ürünün kontrol ve sertifikalandırma işlemini yapan yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod numarası ve sertifika numarası da bulunmalıdır.

PEKİ, ORGANİK ÜRÜNLER NEDEN PAHALIDIR?

Organik üretim için gerekli olan denetim ve sertifikalama işlemleri ve doğal tohum, organik gübre, işçilik maliyeti, tarlanın bekleme süresi gibi özel durumlar, organik ürünlerin fiyatının pahalı olmasına neden oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>