>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sonbaharın Etkilerine Doğadan Çözüm

Havaların soğumasıyla beraber vücutta bitkinlik, güçsüzlük, isteksizlik, uykusuzluk, uykudan uyanamama, vücutta karıncalanma gibi belirtiler başgöstermeye başlar.
 
   
 
 
     

Bu aylarda çokça rastlanan bu belirtilere bahar yorgunluğu adı veriliyor. Diyetisyen Sanem Apa ‘Kalitesiz ve dengesiz beslenmeye yoğun stresli yaşam ve beraberinde gelen hareketsiz yaşamı da ilave edersek mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi iyice zorlaşıyor’ diyor.

Bağışıklık sistemini en çok etkileyen unsurlar arasında doğru besin öğelerinin vücudumuza alınmaması, sürekli oturarak günün geçmesi, hareketsiz yaşam tarzı, bilinçsiz ilaç kullanımı fazla kafein alımı ve sigara kullanımı yer alıyor.

Diyetisyen Sanem Apa; ‘Gün içinde alınan sıvıların yeterli olması da yorgunluk hissini azaltır. Bunu sağlayabilmek için su ve papatya, rezene gibi bildiğimiz bitki çaylarının yanı sıra tarçınlı bitki çayları, rooibos çayı, zencefilli limon çayı ve yeşil çay deneyebilirsiniz. Gün içerisinde bu bitki çaylarından 2 fincan içerek hem yorgunluk hissinizin önüne geçmiş, hem de metabolizmanızı canlı tutmuş olursunuz’ diyor ve ekliyor; ‘Mevsim geçişlerinde sıklıkla karşılaşılan grip, soğuk algınlığı ile başa çıkmak için soğuk algınlığına yakalanmadan önce ekinezyalı bitki çayının koruyucu etkisinden faydalanabilirsiniz.’

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>