>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yiyecekler Hakkında Söylenenler

Bugüne kadar sağlıklı yiyecekler hakkında söylenen yalanlardan korkmayın ve gönlünüzce bu gıdaları tüketin.
 
   
 
 
     

Yumurta zararlıdır: Yıllardır beslenme uzmanları, yumurtanın sağlıksız olduğu konusunda bizi uyardılar. En zengin kolesterol kaynağından biri olan yumurtanın damarları tıkadığı ve kalp kriziyle felç riskini artırdığı doğru mu? Yanlış

Yağsız ve az yağlı yiyecekler her zaman yağlılardan daha sağlıklıdır: Süt veya et ürünlerinde bu kural uygulanabilir. Ancak, her yiyecek bu kurala uymaz. Örneğin, salata sosları, zeytinyağı veya kanola yağı gibi sağlıklı tekli doymamış yağlardan yapılıyor. Bu da sizi kalp hastalığı veya diğer hastalıklardan koruyabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yağın zararlı olduğunu düşünüp yağ kullanmadığınız takdirde hastalıklara karşı korunmadığınızı gösterdi. Yemeğin içinde gerekli yağ olmayınca, sindirim yollarınız salatadaki besin maddelerinin çoğunu içine çekemiyor.

Çiğ sebze ve meyveler pişmişinden daha besleyici: Bazı çiğ gıda taraftarları, sıcaklığın gıdalardaki enzimlere zarar verdiğini savunuyor. Bu kısmen doğru olabilir, ancak pişirmek lifi çözüyor ve vücudunuz için işlenmesini kolaylaştırıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmada, bilim adamları pişirmenin bazı meyve ve sebzelerde önemli bileşenlerin seviyesini artırdığını belirledi. Örneğin, ketçap çiğ domatesten 6 kat daha fazla antioksidan olan likopen içeriyor.

Donmuş ve konserve meyve, sebzeler tazelerden daha az besleyici: Herkes taze sebzelerin donmuş ve konserve yapılmış türlerine göre daha besleyici olduğunu düşünür. Bu gıdaların tarlalardan toplanıp marketlere gelene kadar çeşitli aşamalardan geçtiğini ve bu sırada besin değerlerini kaybettiğine inanır. Tam tersi, gıda işleyiciler taze toplanan ürünü çok hızlı donduruyorlar ve bu nedenle bu gıdalar vitamin ile mineral içeriğini koruyor.

Kabuklu yemişler çok besleyicidir, bunları idareli tüketin: Sert kabuklu yemişlerin çok fazla yağ içerdiği doğru, ancak bunlar faydalı yağlar. Örneğin, kavrulmuş yer fıstığı doymuş yağlardan 3-4 kat daha fazla kalp dostu doymamış yağ içeriyor. Ayrıca, sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak kabuklu yemişlerden yemek kilo vermenize yardım ediyor. Mükemmel bir lif kaynağı olan yemişler, E vitamini, magnezyum, folat ve bakır gibi birçok besin maddesi içeriyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>