>

YAŞAM KOÇU

İş aramada ilk adım: Kapak sayfası

İşte CV’niz için kapak sayfası hazırlamanın püf noktaları…
 
   
 
 
     
HR Danışmanları kapak sayfasız özgeçmiş gönderilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre; CV okuyan yöneticilerinin % 66'sı düzgün yazılmış ön yazı ile gönderilen özgeçmişleri tercih ediyorlar. Bu nedenle de iyi bir kapak sayfası için gerekli ipuçlarını aşağıda sizlerle paylaşmak istedik: Mektubunuzu mümkün olduğunca tek bir kişiye hitap edecek şekilde yazın. Özgeçmişinizi inceleyecek olan kişinin ismine ulaşabilmek için biraz araştırma yapın. Böylece, ön yazınızı özel olarak onlar için hazırladığınızı; genel bir yazı göndermediğinizi kanıtlamış olursunuz.

1- Ön yazınızı başvuracağınız belirli bir pozisyon için hazırlayın.

Sözkonusu iş seçeneği için en iyisinin neden siz olduğunu örneklerle açıklayın. İşe-alım yöneticileri rastgele yazılmış kapak sayfalarından çok; onlara özel yazılmış olanlarıyla ilgilenirler.

2-Başvuruda bulunacağınız firma ile ilgili ön araştırma yapın.

Bu firma/organizasyonla neden ilgilendiğinizi açıklayın. Bu; işverene onlar hakkında bilgi toplamak için daha fazla yol kattetiğinizi gösterir ve zorlu yarışta sizi diğer adayların önüne geçirebilir.

3-Özgeçmişinizi ön yazıda tekrar etmeyiniz.

Burada size sunulan imkan sadece sizin öne çıkan yeteneklerinizi açıklamanız değil; kişiliğinizi de önplana çıkarmanızdır. İşverenler sizinle görüşmek istemeliler; sadece özgeçmişinizde belirtilen özelliklere sahip kişiyle değil.

4-Hazırladığınız özgeçmiş ve kapak sayfasında yazım, dilbilgisi hatalarının olup olmadığını, 2-3 defa kontrol edin.

HR danışmanları genellikle yazım hatalarıyla dolu özgeçmiş ya da ön yazıyı değerlendirmeye almazlar.

KAPAK SAYFASI ÖRNEĞİ

………………………………..A.Ş.
Ayaspaşa, Muhtar Leyla Ildır Sok.
No:5/3
Kabataş 80040
İstanbul

25.03.2008

Sn. Yetkili,

...... tarihinde, …………………… Gazetesinde yer alan ilanızdaki REF-02 kodlu Makina Mühendisi pozisyonuna başvuruda bulunmak amacıyla yolladığım özgeçmişim ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Özgeçmişimde de göreceğiniz gibi deneyimlerim ve aldığım eğitimler söz konusu pozisyonla birebir örtüşmektedir. Ayrıca yabancı dil bilgim ve ekip çalışmasına yatkın kişiliğim de beklentilerinizi karşılayacaktır. Bekar olduğum için seyehat ve yoğun çalışma saatleri konusunda da herhangi bir kısıtlamam olmadığını iletmek isterim.

Firmanızın inşaat sektöründeki başarılı çalışmalarını yıllardır takip ediyorum. Özellikle otoyol projelerinde kaliteden ödün vermeyen yaklaşımınız nedeniyle firmanızda çalışmayı çok arzu ediyorum. Size kendimi daha iyi tanıtmak amacıyla karşılıklı görüşme isteğimi iletir, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

Saygılarımla,
İmza
Ayşe Güngör
Adres: ………...
Tel:……………
E-mail: ………..

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>