>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Serdar Beten

Estetik Burun Ameliyatları

Estetik burun ameliyatları konusunda bilmeniz gerekenler. Op. Dr. Serdar M. Beten'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Op. Dr. Serdar M. Beten
Bruxelles Plastik Cerrahi
0212 351 51 71
beten@superonline.com

ESTETİK BURUN AMELİYATI
RHINOPLASTY


Bir kişinin yüzüne bakıldığında ilk dikkati çeken yapı burundur. Burun şekli anne ve babadan geçen özelliklere bağlıdır. Daha çok gençler olmak üzere her yaştaki insan burun şeklinden rahatsız olabilir. Burunda doğuştan, yada kaza ve yaralanmalar sonrası şekil bozukluğu olabilir. Dış görünüm yanında nefes alma güçlüğü de birlikte olabilir. Ameliyat için çok ağır nefes alma güçlüğü dışında genellikle ergenlik döneminin ve gelişmenin tamamlanması beklenir.Estetik burun ameliyatı, “Rinoplasti (Nazoplasti)” , kemerli, çökük veya deforme burunlarda, burun dış şeklini düzeltmek, yüze uyumlu bir burun oluşturmak amacıyla yapılır. Doğal yapılan bir burun yüzün ahengini ve simetrisini uyum içinde gösterir ve hoş bir görünüm verir. Hastada nefes alma güçlüğüne neden olan “Deviasyon, konka hipertrofisi” gibi tıbbi sorunlar da varsa aynı anda giderilebilir. Bazen burun deliklerinin küçültülmesi de gerekli olabilir. Amaç yapıldığı belli olmayan doğal görünümlü bir burun elde etmektir. Kişinin ameliyatlı olduğunu yakın çevresi dışındakilerin anlamaması amaç olmalıdır.

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Burun içinden çalışıldığı için iz bırakmaz. Son yıllarda açık teknik adı vberilen uygulama burun orta bölmesi cildi üzerinde iz bırakır. Genel anestezi altında yapılabildiği gibi lokal anestezi ve İntravenöz Sedasyon (Damar yolu ile uyutma) ile de yapılabilir. Ameliyat 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ağrı çok az olur. Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Heriki burun deliğinde tamponlar olduğundan hasta ağızden nefes almak zorundadır. Tamponlar 2 gün sonra çekilir. Çıkarılması ağrılı korkulacak bir işlem değildir. Tamponlar nefes güçlüğü nedeniyle ameliyat yapılmışsa daha fazla yerinde bırakılabilir. Gereğinde yeniden konabilir. Burun üzerine konmuş olan alçı veya plastik kalıp 6 gün sonra çıkarılır, gereğinde yeniden konur. Alçı veya kalıbın yeniden konmasına gerek olmazsa, flaster konur. Flaster 5 gün sonra çıkarılır. Böylece estetik burun ameliyatı 12 gün içinde tamamlanmış olur. Hastaların bu ameliyat için ençok 2 haftalık bir zaman ayırmaları yeterlidir.

Ameliyat sonrası erken dönemde ayrıca heriki göz etrafında şişlikler ve morluklar olabilir, göziçinde kanamalar olabilir. Burun tamponlarla tıkalı olduğu için ameliyat sonrası ilk günlerde gözyaşı dışarı akar. Bunlar tamponların çekilmesinden sonra ençok iki hafta içinde kendiliğinden geçer ve kaybolur. İkinci alçı ya da kalıp çıkarıldıktan sonra kişi işine dönebilir. Ameliyat sonrası dönemde burun dış darbelerden korunmalıdır. Ağır sporlara 6 hafta sonra başlanabilir. Ayrıca aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan 8 hafta korunmalıdır. Burun ve çevresinde ameliyattan sonra 2 ay kadar süren hafif şişlikler devam eder. Yeni yapılmış burun son şeklini 6 ay-1 yıl arasında alır.

Estetik burun ameliyatı iyi seçilmiş hastada ve iyi uygulanan cerrahi teknikle kalıcı sonuç veren bir ameliyattır. İlk ameliyattan sonra % 1-5 oranında minimal rötüş gerekebilir. Bu ikinci girişim ilkine göre daha basit lokal anestezi ile ayaktan ameliyat şeklinde yapılan bir işlemdir.

Op. Dr. Serdar M. Beten
Bruxelles Plastik Cerrahi
0212 351 51 71
beten@superonline.com


Dr. Serdar Beten
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>