>

ANNE - ÇOCUK

Kış, çocuk ve hamileleri vuruyor

Soğuk havaya bağlı olarak yaşanan nezle gibi enfeksiyonel hastalıkların daha çok çocukları, yaşlıları, hamileleri ve kronik sağlık sorunları olanları olumsuz etkiliyor
 
   
 
 
     
Uzmanlar, kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için vücudun daha fazla enerji harcadığını belirtirken, bu enerji ihtiyacı karşılanmadığında da vücut direnci düşerek, enfeksiyonlara yatkın hale geldiğini bildiriyorlar. Soğuk havanın, özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıklarını tetiklediğine dikkati çeken uzmanlar, kışın ortaya çıkan hava kirliliğinin soğukla birleştiğinde hastalıkları daha da büyüttüğünü belirtiyorlar. Zatürreeyi kışın ortaya çıkan rahatsızlıkların en önemlilerinden biri gören doktorlar, bakterilerden kaynaklanan zatürreenin yeni doğan bebeklerden yaşlı kişilere kadar her yaş grubunda görülebileceğini belirtiyorlar. Doktorlar, zatürreenin tedavisinde antibiyotiklerin yanı sıra balgam söktürücü ilaçlar kullanılması gerektiğini belirtirken, hastanın kanında oksijen düzeyi düşerse, oksijen tedavisi de öneriyorlar. Ayrıcı enfeksiyonel hastalıklar sırasında veya sonrasında grip aşısı yaptırmanı korunmayı sağlayacağı bildiriliyor. Doktorlar, kış hastalıklarından korunmak için başlıca önerileri ise şöyle:

"- Yediklerinize dikkat edin. Mümkünse sabah kahvaltılarına ve enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine ağırlık verin

- Soğukta özelikle hamileler, mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalı, maske ile korunmalı.

- Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları gerekiyor.

- Kalp hastalığı olanların çok soğukta yürümemeli.

- Yüksek tansiyonu olanların da ilaçlarını titizlikle kullanmalı, direnç artsın diye diyeti bozmamaları, tuzlu yememeleri gerekiyor."Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>