>

AŞK - CİNSELLİK

Ayurvedik Aşk!

Her şeyi yeni baştan öğrendiğimizin farkında mısınız? Yeni baştan öğrenmek zorunda kaldığımızın…
 
   
 
 
     

Beslenme, nefes, doğum, ilişkiler ve daha bir sürü şey. Yüz binlerce yılı bulan insanoğlunun hayatta kalma macerasında bu en temel yaşamsal konularda dahi geldiği noktanın pek çok yanlış anlaşılmayı içinde barındırması, bizler için neredeyse tüm yaşamı yeni baştan kodlamayı zorunlu kıldı. Elbette aşk ve ilişkiler de, deneyimlerimize yeniden bakmamız gereken alanlardan biri olarak belki de eski hatalarımızın muhasebesini yaparken, kalplerimizi yeni yaklaşımları deneyimlemeye davet ediyor.

“Yaşam Bilimi” ya da diğer adıyla “Koruyucu Tıp” gibi terimlerle açıklansa da Ayurveda esasında “Kendine İyi Bakma İlmi” olarak tanımlanıyor. 5.000 yıllık vedik bilgilere dayanan Ayurveda, insanın kendi potansiyelini keşfetmesini ve onu en üst seviyede gerçekleştirmesini sağlayan, dengede ve zinde olmasını kolaylaştıran bilgiler ve pratik uygulamalar sunuyor.

Ayurvedik bünye tipinize uygun olan gündelik önerilere uyduğunuz takdirde yaşam biçiminizde yapacağınız değişikliklerle hayatınızda gerçek bir dönüşüm yaşayabilirsiniz. Ayurveda insanın kendi özbenliğini zihni üzerinde egemen kılmasını amaçlıyor ve bunun için meditasyon, nefes teknikleri, bünye tipine uygun beslenme, fiziksel hareket yoğunluğu, baharatlar, aromatik yağlar, yemek pişirme teknikleri, masaj, müzik alternatifleri, gündelik ve mevsimler rutinler gibi pek çok konuda kişiye özel dengeleyici önerilerde bulunuyor. Bu önerileri uygulamaya başladığınızda zaman içerisinde bu yaşamınızdaki en iyi potansiyelinizi buluyorsunuz ve kendiniz için yaptığınız seçimlerde hata yapma olasılığınız oldukça düşmeye başlıyor.

Gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu idrak ediyor ve partner seçimlerinizde de daha bilinçli oluyorsunuz.

Ayurvedik Yaşam Tarzı ile birlikte gelen kişinin bedensel ve ruhsal olarak yaşadığı bu değişim elbette duygusal olarak da ihtiyaç duyduğu farkındalığı da beraberinde getiriyor. Ayurvedik Rutinlerin dönüştürücü etkisi hakkında bilgiler veren Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik “Bizler için adeta yeniden canlanmış hale gelen bir beden, aslında beraberinde zindelik, huzur, dinginlik, hafiflik ve mutluluk haline erişmek için de sağlam bir zihinsel zemin vazifesi görüyor. Bir an için bedenimizin tüm duygu ve düşüncelerimizin evi olduğu gerçeğini düşünün. Bu kısacık bir an bile irkilmenize sebep olmuyor mu? Bedenimizde başlayan genel iyilik ve iyileşme hali, duygu ve düşünce dünyamızın da iyileşmesinde elbette etkili olacaktır.”

Ayurvedik felsefeye göre aşk, sadece insanların birbirlerine duydukları yüksek titreşimli duygular değil, dışımızda kaldığını zannettiğimiz dünyada var olan her şeye karşı saygı, merhamet, şefkat duymak, karşılık beklemeden vermek ve doğallıkla tüm yaradılışa hizmet etmek anlamlarını da içeriyor. Tüm bunları idrak etmek, kendi öz benliğimizle düzenli olarak başbaşa kalabileceğimiz zamanlar yaratmakla mümkün oluyor. Meditasyon ve nefes teknikleri bu konuda bizi destekliyor ve yaşamın doğal akışını hissetmemize sebep oluyor. Kendimizle ve yaşamla kurduğumuz bu temas ise aynı anda partnerimizle kurduğumuz ilişkiye yansıyarak, sakinlik, denge, şefkat olarak kendini göstermeye başlıyor. Zaman içerisinde egonuzun farkındalığı ile yaşamaya başlayarak, otomatik olarak sadece kendiniz için değil, acaba karşımdaki insanın neye ihtiyacı var, bana ne anlatmaya çalışıyor enerjisi ile dikkatinizi partnerinize yöneltmeye başlıyorsunuz ve bu durum da ilişkilerin iyileşip, gelişmesine olanak sağlıyor.

Önce Kendini Sev ve Kendinle Randevulaş : Günde Sadece 10 Dakikalık Bir Buluşma

Her gün 10 dakika için dahi olsa, burundan alınıp verilen kontrollü ve ritmik nefes tekniklerini kullanmak ve meditasyon yapmak uzun vadeli mutluluğun ve kişisel dönüşümün ilk adımlarını atmak için yeterli. Herkesin kolaylıkla erişebileceği Nefes Teknikleri ve Meditasyon videolarında, ayrıntılı anlatım ve uygulama bilgileri veren Ebru Şinik, kurucusu olduğu Yükselen Çağ Wellbeing Merkezine ait Youtube kanalında bu keyifli başlangıcı ulaşılabilir hale getirdiklerinin altını çizerken “Diğer her şeyin gözlerinizi kapadığınız anda dışarıda kalacağı bir 10 dakika ile kendinizle kavuşmanın tadına varmanızı tavsiye ediyorum. Bu kavuşmanın partneriniz dahil tüm insanlar ve hatta tüm yaşam algınız üzerindeki olumlu etkilerini gün be gün fark ettiğinizde, günlük yaşamınıza kattığınız basit rutinlerin adeta bir sihirli değnek olduğunu göreceksiniz” diyor.

Ayurvedik Aşk İçin Basit Öneriler

1. Her gün sadece kendinizle başbaşa kalacak zaman alanları yaratarak, bir farkındalık egzersizi yapın. 10 dk dahi olsa hergün kendinize bu hediyeyi vermekten vazgeçmeyin. Bu egzersiz sayesinde zamanla ilişkilerinizi daha iyi yönlendirme yeteneği kazanacaksınız.

2. Sevgilinizle mümkün oldukça sık doğada vakit geçirin. İkinizinde sevdiği fiziksel aktiviteleri doğa içinde yapmak için planlar geliştirin. Sahilde yürüyüş, ormanda trekking, soğuk sularda yüzmek, rafting, plaj voleybolu, uçurtma uçurmak gibi...

3. Sevgilinizin ayurvedik bünye tipini bulun ve ona kendini daha iyi hissettirecek olan bünye tipine uygun baharatlar kullanarak afrodizyak yemekler ve içecekler hazırlayın.

4. Sevgilinize Ayurvedik Beden Tipine uygun masaj yağı alın ona kendi ellerinizle yapacağınız harika bir masaj hediyesi verin. Masaj yapmayı bilmiyorsanız buradan okuyup, kendi bedeninize yapmanız gerekli olan dokunuşları ona uygulayabilirsiniz.

5. Yatak odanız için afrodizyak aroma kokuları kullanın; yasemin, gül, ylang ylang, lavanta, sandal ağacı gibi.. . Hatta bu aroma yağlarını hafif su ile karıştırıp yatmadan önce nevresim takımınız üstüne püskürtün.

6. Birlikte bol bol gülün. Yaşamınıza neşe katacak yeni fikirler geliştirin ve aktiviteler kurgulayın.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>