>

AŞK - CİNSELLİK

Regl Döneminde Seks

Bazı günlerde seksten büyük haz alırken, bazı günlerde lafını bile duymak istemiyorsunuz değil mi?
 
   
 
 
     

Bilindiği gibi adet döngüsü, üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürecidir. Bu döngü, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zaman olarak hesaplanır. Bu süre içinde vücudumuz ve ruh halimiz salgıladığımız hormonlar uyarınca değişiyor. Tabii adet döngüsüyle cinsel isteğimizin dozu da değişir. Kimi zaman seksten haz alırken kimi zaman da lafını bile duymak istemeyiz. Dolayısıyla eğer bu döngüyü iyi takip edersek, sekse en yatkın olduğumuz dönemleri önceden kestirebiliriz.

İŞTE SİZE 1-28 GÜN ARASINDAKİ DÖNEMLER;

1-5. gün arası:


Adetin ilk beş gününde hormon seviyemizdeki düşüklük, vücudumuzu ve psikolojimizi de etkiliyor. Özellikle östrojen eksiliğiyle saçlarımızın daha cansız, moralimizin bozuk olmasına yol açıyor. Bunun yanısıra regl döneminde çıkan sivilceleri de unurmayalım. Cildimizdeki değişikliklerin yanısıra kan kaybı yüzünden de güçten düşüyoruz. Özellikle karın ağrıları çekilmez oluyor ve dolayısıyla kendimizi sekse yakın hissetmiyoruz.

6-12. gün arası:

Bu süreçte östrojen artıyor, beraberinde kendimizi daha iyi hissetmeye başlıyoruz. Saçlarımız parlıyor, cildimiz pembe ve ışıltılı bir renk alıyor, tüm duyularımız harekete geçiyor ve bağışıklık sistemimiz güçleniyor. Kısacası bu dönemde sekse gittikçe daha sıcak bakıyoruz.Hatta vücudumuzun tek isteği hamile kalmak oluyor.

13-15. gün arası:

Bu iki gün boyunca aklımız fikrimiz yatakta oluyor. Ayrıca çevremizdeki erkeklerin de bizimle daha fazla ilgilendiklerini fark edip şaşırıyoruz. Oysa bunun sebebi, östrojenin etkisiyle yaydığımız kokuların yarattığı çekim etkisi... Cinsellikten aldığımız zevk en üst seviyeye çıkıyor ve kendimizi çok enerjik ve üretken hissediyoruz.

16-28. gün arası:

Bu dönemde önce rahatlıyor, sonra geriliyoruz. Östrojen seviyemiz düşerken, progesteron seviyemiz yükselmeye başlıyor ve rahmi olası bir hamileliğe hazırlıyor. Progesteron bizi rahatlatıp gevşetiyor, fakat olumsuz bir yan etkisi de var. Seviyesi iyice yükseldiğinde vücuttaki suyu tutuyor ve göğüslerimiz o yüzden şisip ağrıyor. Dolayısıyla bu sıkıntılı dönemde bir kez daha seksten uzaklaşmaya başlıyoruz. Ta ki bir sonraki seks dönemine kadar...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>