>

AŞK - CİNSELLİK

Romantik İlişkilerin Bitmesi

Araştırmacılar üç çalışma üzerinden giderek, ayrılıklardan sonra benlik algısında meydana gelebilecek değişiklikleri incelediler.
 
   
 
 
     

Benlik algısı kişinin kendini nasıl algıladığıdır. Romantik bir ilişki kapsamında çiftler ortak arkadaşlar edinir, ortak aktivitelerde bulunur ve hatta birbiriyle örtüşen ortak bir benlik algısı oluştururlar.

Araştırmacılar üç çalışma üzerinden giderek, ayrılıklardan sonra benlik algısında meydana gelebilecek değişiklikleri incelediler. Ayrılıktan sonra benlik algısının eskisi kadar net olmadığını gördüler. Benlik algısında görülen bu netliğin azalması duygusal bunalıma neden olabiliyor. İlişkinin bitmesi, kişinin benlik özelliklerini değiştirme eğiliminde olması ve kendi kendine benliğinin daha belirsiz ve daha küçük olduğunu düşünme gibi bir çok psikolojik sorunu beraberinde getiriyor.

Romantik bir ilişkinin bitmesinin benlik algısında değişikliğe sebep olduğunu gösteren bu bulgu, kaybetmenin insan psikolojisi üzerinde bıraktığı etkinin ne kadar büyük olduğunu açığa vuruyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları romantik ilişkilerde çiftlerin sadece biribirlerinin kararlarını tamamlamakla kalmadıklarını, aynı zamanda birbirlerinin benliklerini tamamladıklarını belirttiler. İlişkiler sona erdiğinde, kişiler arkadaşlarını kaybetmenin acısının yanı sıra, özünde de bir takım değişiklikler meydana geliyor. Bu, benlik algısındaki zayıflamanın duygusal bunalıma yol açtığını kanıtlayan ilk çalışma olma özelliği taşıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>