>

AŞK - CİNSELLİK

Seks Ne Zaman Acı Veriyor?

Kadınları seksten soğutan ve cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen bu ağrıların bir kaç farklı sebebi olabilir.
 
   
 
 
     

Ağrıya yol açan "fiziksel" ve "psikolojik"nedenleri, tedavileriyle birlikte araştırdık.

SERVİKAL AĞRI:
Ağrı vajinanın derininde ortaya çıkıyor.

Fiziksel nedenler:


Cinsel uyarılma sırasında rahim ile rahim ağzı yukarıya doğru hareket ediyor. Eğer yeterince uyarılmazsanız, bu hareket gerçekleşmediği için penis, cinsel ilişki sırasında adeta bir tampon işlevi üstlenen rahim ağzına baskı yapmaya başlıyor. Bunun sonucunda da ağrı hissediliyor.

Sorun nasıl gideriliyor?


Ön sevişme yetersiz geliyorsa, bunu partnerinizle paylaşın. Eğer böyle bir sorun yaşamıyorsanız, ağrının kaynağı yaşadığınız duygusal bir çatışma olabilir. Siz iyisi mi bu durumda, partnerinizle birlikte cinsel terapistten destek alın.

DERİN PELVİK AĞRI:
Ağrı daha çok kasıklarda gelişiyor.

Fiziksel nedenler:


Pelvis içindeki organlarda geçirilen enfeksiyonlar cinsel ilişkide ağrı nedeni olabiliyor. Her 100 kadından 10'unda görülen pelvik enfeksiyonun rahim ve yumurtalıklar arasında oluşturduğu yapışıklıklar sonucu cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı hissedilebiliyor.

Sorun nasıl gideriliyor?

Pelvik bölgesinde ağrı hissediyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz detaylı muayenenin yanı sıra sizden smear testi yaptırmanızı da isteyebilir. Tedavide, altta yatan nedene göre ilaçlar yeterli olabildiği gibi, kimi zaman cerrahi müdahale de gerekebiliyor.

VAJİNAL KURULUK:
Vajinal kuruluk cinsel uyarılma sırasında, vajinada kayganlaşmanın olmaması sonucu gelişiyor.

Fiziksel nedenler:


Östrojen hormonundaki dalgalanmalar ile menopoz dönemi, vajinal kuruluğun önemli ve sık karşılaşılan etkenlerinden. Bunların yanı sıra, hamilelik, emzirme dönemi, kalp damar hastalıkları, prezervatif kullanımı ve nadiren doğum kontrol hapları da vajinal kuruluğa yol açabiliyor.

Sorun nasıl gideriliyor?

Vajinal kuruluğun en basit ve etkili çözümü kayganlaştırıcı kullanmak. Piyasada bu amaçla satılan pek çok ürün var. Çoğu kokusuz, tatsız ve streril olan bu ürünlerden kendinize uygun olanı deneyerek bulabilirsiniz. Eğer sorun hormonal değişimlerden kaynaklanıyorsa, doktorunuz östrojenin normal değerlerine ulaşması için size ilaç tedavisi önerecektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>