>

DİYET

Erkekler Çikolataya Daha Düşkün

“Küçük Mutluluklar Endeksi”nin sonucu şaşırttı...
 
   
 
 
     

MasterCard tarafından, Avrupa çapında, tüketicilerin harcama alışkanlıklarını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen “Küçük Mutluluklar Endeksi”ne göre, tüketiciler alışveriş yaparak kendilerini ödüllendiriyor ve mutlu hissediyor. Türk tüketicilerin kendileri ödüllendirmek üzere satın aldığı küçük hediyelerin başında, hem kadın, hem de erkek tüketiciler için giysi, ayakkabı ve çanta geliyor. Kadın tüketiciler kendilerine ödül olarak ikinci sırada kozmetik ürünleri almayı tercih ederken, erkek tüketicilerin ikinci sıradaki tercihi dışarıda yemek yemek.

Araştırmanın şaşırtıcı sonucu ise, kadınlar tarafından öncelikli tercih nedeni olduğu düşünülen çikolata / tatlı ve kekin erkeklerin ödül sıralamasında üçüncü sırayı alırken kadınların ilk üçüne girememesi.

MasterCard, Avrupa’daki tüketicilerin harcama alışkanlıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği araştırmaların ilkini açıkladı. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, İsveç, Rusya ve İngiltere’de, 12 bin tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen “Küçük Mutluluklar Endeksi” araştırmasına göre, Avrupalı tüketicilerin yarısından fazlası (yüzde 59) kendilerini ödüllendirmek amacıyla küçük hediyeler satın alıyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türk tüketiciler de kendilerine mutluluk verecek küçük alışverişleri için aylık ortalama 49 Euro’yu gözden çıkarıyor. Kadın tüketicilerin yüzde 58’i ekonomik kriz nedeniyle kendilerini daha az ödüllendirdiklerini ifade ederken, bu oran erkeklerde yüzde 63’e çıkıyor.

KOZMETİK VE ÇİKOLATA / TATLI BİRER GEREKLİLİK

Kadın ve erkek tüketicilerin farklı, küçük hediye tercihlerinde de kendini gösteriyor. Kadınların kendilerine ödül alarak aldıkları ürünlerin sıralamasında ilk üçe giyim ve kozmetik ve yemek girerken, erkeklerin sıralaması giyim, yemek ve çikolata / tatlı / kek şeklinde. Kadınların yüzde 65’i kozmetik alışverişini ödülden ziyade ihtiyaç olarak görüyor. Aynı durum çikolata ve tatlı için de söz konusu, tüketicilerin yüzde 50’den fazlası bu ürünleri gereklilik olarak görüyor.

Hem erkek, hem de kadın tüketicilerin kendilerini ayda küçük bir hediyeyle ödüllendirdiklerini belirttiği araştırmaya göre, kadınlar neşelenmek istedikleri zamanların yanı sıra, hafta sonları ve kutlanacak güzel bir haber aldıklarında kendilerini ödüllendirdiklerini belirtiyor. Erkekler de neşelenmek için kendilerine bir şeyler almanın yanı sıra, maaş aldıklarında ve hafta sonları kendilerini ödüllendiriyor.

ERKEKLER DOĞUM GÜNLERİNE, KADINLAR SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖNEM VERİYOR

“Küçük Mutluluklar Endeksi”ne göre, başkalarına hediye verirken, erkekler doğum günleri, anneler / babalar günü gibi özel günleri daha fazla dikkate alıyorlar, kadınlar da sevgililer gününde küçük hediye alışverişlerinin arttığını belirtiyorlar. Yakınlarına hediye alırken erkek tüketiciler bütçelerini giysi / ayakkabı / çanta, çikolata / tatlı / kek ve dışarıda yemek yemek için harcarlarken, kadınlar da tıpkı erkekler gibi ilk sıraya giysi / ayakkabı / çanta alışverişini koyuyorlar. Kadınlarda ikinci sırada mücevher / saat bulunurken, çikolata / tatlı / kek üçüncü sıraya oturuyor.

Sevdiklerine hediye alırken, kendilerine ayırdıkları bütçeden çok daha fazlasını gözden çıkaran Türk tüketiciler, sevdikleri için ayda ortalama 58 Euro harcıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>