>

KÖŞE YAZILARI | CESUR DORUK

İlk 12 Ay İçin Oyuncak Önerileri

Çocuklarınız için hangi yaşta hangi oyuncağı almanız gerekiyor. (Cesur Doruk)
 
   
 
 
     

0 - 3 AY

Yüksek kontrast desenler ve parlak renkler bebeğiniz için bu dönemde büyüleyici şeyler. Bunlar en ilgisini çekenler. Ayrıca kendisini aynada görmek de çok cazip gelecek miniğe. Oyun halılarında kırılmaz plastik aynalar var, bunları kullanabilirsiniz. Bir de kol ve ayak bileklerine takılan yumuşak hayvan vs figürlü çıngıraklar var. Bebeğiniz, elini kolunu oynattıkça sesler çıkarıyorlar. Bu tip oyuncaklar da ilk dönem için ideal.

3 - 6 AY


Oyun Halısı: Artık minik bebeğiniz uzanıp bir şeyleri tutup çekmeye, eline aldığı nesneleri çevirip incelemeye başladı. Oyun halıları bu dönem için ideal oyuncaklardan. Yukarıdan sallanan çeşitli renk ve dokudaki oyuncakları tutup kendine çekebilecek. Bu tip oyuncaklardan evde oturduğu ana kucağı ve araç taşıma koltukları için de var. Onlardan da edinmekte yarar var.

Yumuşak Pelüş Oyuncaklar: Birçok şirin pelüş oyuncak var ancak bunları seçerken dikkat etmek gereken birkaç husus bulunuyor. Öncelikle sağlık açısından bebekler için onaylanmış ürünler kullanmak başta geleni. Dikişlerin sağlamlığı, göz, burun vs. gibi uzuvlar eğer düğme, plastik gibi maddelerden yapılmış ise bunların sağlamlığı ve kopmayacağından emin olmamız diğer dikkat etmek gerekenlerden.

Renkli Diş Kaşıma Araçları: Miniğin kaşıntısını almak için yeşil soğan gibi doğal ürünler yanı sıra renkli diş kaşıma aparatları da kullanabilirsiniz. Yumuşak jelli aparatları buzdolabında soğutarak bebeğinize verebilirsiniz.

Sesli ve Müzikli Kitaplar: Yumuşak, müzikli ve sesli birçok kitap var, bebeğim kitap okuma alışkanlığını erken kazansın diyorsanız bunlar ideal : )

6 - 9 AY

Artık bebeğiniz bu aylarda oyuncaklarla daha fazla vakit geçirmeye başlar. Eline aldığı nesneleri birbirine vurmak, üst üste dizmeye çalışmak ya da birbirinin içine sokmak en sevdiği hareketler. Bu dönem için yine plastik aynalar, çıngıraklar olması gerekenlerden. Ayrıca iç içe geçebilen, üst üste dizilebilen büyük ebatlı plastik oyuncaklardan da temin etmekte yarar var. Eliyle tutabileceği büyüklükte yumuşak renkli toplar da seveceği diğer oyuncaklardan olacaktır. Ayrıca bu dönemde bir favori oyuncağı olabilir. Yanından ayırmadığı bir battaniye, bir pelüş ayı ya da plastik bir hayvan figürü ile büyük vaktini geçirebilir, onunla uyumak isteyebilir.

9 - 12 AY


Yavaş yavaş sosyal ve fiziksel beceriler kazanmaya başlayan bebeğiniz artık etrafındakilere daha fazla merak duymakta. Onun bu merakını gidermek için farklı farklı nesneler verebiliriz. Parmaklarını kullanmasını sağlayacak tuşlu ve düğmeli oyuncaklar bu aylar için ideal. Ayrıca ayaklanan miniğin yürümesine yardımcı ve teşvik edici oyuncaklar da faydalı olabilir. Yürüteç ve onun gibi araçlar doktorlarca tavsiye edilmemekte. Ancak ayakta durup ona tutunarak yürümesine yardımcı olacak oyuncaklar faydalı olabilir.


CESUR DORUK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>