>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Alışveriş Merkezlerini Gezmek Spor Yapmak Değildir…

Bu konuşma iki güzel ve alımlı Kadın arasında geçiyor. (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Geçenlerde bir olaya şahit oldum. Aslında kulak misafiri odlumda denilebilir.

İstanbul un gözde alışveriş merkezlerinden birinde bulunan üyesi olduğum spor merkezinde günlük sporumu yapmış ve bir şeyler yemek için bir yere oturmuştum. Masalar birbirine çok yakın olduğundan dolayı istemeden şahit olduğum konuşmayı sizlere aktarıyorum.

Bu konuşma iki güzel ve alımlı Kadın arasında geçiyor.

Kadın 1: Şekerim ayaklarımıza kara sular indi ama değdi.

Kadın 2: aaaaa sorma aynen dediğin gibi gerçekten değdi. Ne kadar çok şey aldık. Her yer indirime girmiş. Bu aldıklarımız bizi bütün kış götürür.

Kadın 1: Evet götürür ama yarında… Alışveriş merkezinde gidelim. Oradaki… Mağazasında da indirim varmış.

Kadın 2: Olur gidelim. Hem ne güzel spor yapmış oluyoruz. Sence ortalama kaç km yürümüş olabiliriz?

Kadın 1: 1-2 km kesin yürümüşüzdür.

Kadın 2: Bence de… Sporu da aradan çıkarmış olduk. Kulübe üyeliği iptal mi ettirsek ne! Ve ardından karşılıklı gülüşmeler :)

Konuşmanın diğer kısmı bizi ilgilendirmiyor. Sizlerde lütfen oturup yan masayı mı dinledin diye tepki göstermeyin. Masalar birbirine o kadar yakındı ve bu hanımlar o kadar yüksek sesle konuşuyorlardı ki konuşmalara en azından dinleyici olarak ortak olmamanız imkânsız.

Ayrıca birçoğunuzun da bir Kadın arkadaşlınızla buna benzer bir konuşma yaptığına adım gibi eminim : )

Şuan evet ben yapmıştım dediğinizi duyar gibiyim.

Bu konuşmanın bizi ilgilendiren kısmına gelecek olursak.

Ayağınızda sağlık açısından uzun süre yürümeye yâda ayakta kalamaya fazla müsait olmayan topuklu ayakkabılarla 1- 2 km yürüyerek spor yapmış sayılmazsınız. Aksine topuklu ayakkabılarla, ellerinizde alışveriş çantaları ile sağlığınız açısından da kendinizi riske atıyorsunuz.

Siz değerli hanımlar lütfen beni yanlış anlamasın.

Ben hanımların topuklu ayakkabı giymelerine kesinlikle karşı değilim.

Aksine şık olmanın, güzel görünün menin bir Kadının kendisine ve çevresine olan saygısını yansıttığını düşünmekteyim.

Zaten herhangi bir randevusuna üzerinde eşofmanla gelen bir Kadını hiçbir erkek ciddiye almaz.

Sanırım öyle bir Kadında yoktur!

Umarım yoktur!

Ancak alışveriş yaparken gündüz saatlerini tercih etmeniz ve üzerinize rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler giyerek ayağınıza da bir spor ayakkabı giyerek değil 1-2 km. 3-5 km bile yürümenizde bir sakınca yoktur.

Ayak sağlığı çok önemlidir. Topuklu ayakkabıları uzun süre giymeniz ayaklarınıza zarar vereceği gibi vücut postürünüzü de sağlığınız açısından uzun vade de olumsuz etkilemektedir.

PEKİ, NE YAPMALISINIZ?

Örneğin bir davete katılacaksınız ve arabanızı kendiniz kullanmak durumundasınız. Arabanızın bagajında mutlaka rahatlıkla giyip çıkarabileceğiniz spor ayakkabılarınız bulunsun.

Araba kullanırken spor ayakkabı giymeniz hem arabanızı daha rahat kullanmanıza yardımcı olurken hem de ayağınıza gereksiz baskı yapmamış olacaksınız. İstediğiniz yere geldiğinizde spor ayakkabılarınızı çıkarıp topuklu ayakkabılarınızı giyerek geceye şık bir şekilde katılabilirsiniz.

Unutmayınız ki topuklu ayakkabılarınızı gereksiz yere uzun süre giymeniz aynı zamanda ayağınızda nasır ve sertleşme gibi olumsuzlukları da ortaya çıkaracaktır. Hem sağlık hem de ayak estetiği açısından da hoş bir durum değil.

Bu arada estetik uzmanları yada sağlıkçılar bana darılmasın. Uzmanlık alanım estetik değil. Böyle bir iddia içerisinde de değilim. Olaya Spor Bilimci olarak yaklaşıyorum.

Nasıl, Spor branşlarında branşa uygun olan spor ayakkabıları tercih ediyorsak, günlük yürüyüş için dizayn edilmiş spor ayakkabıları da aynı şekilde tercih etmeliyiz.

Zaten firmalar satış pazarlama rekabeti açısından öyle bir rekabete girmiş durumdalar ki, dışarıda giyebileceğiniz spor ayakkabıları neredeyse gece ayakkabıları şıklığı kıvamına getirilmeye çalışılıyorlar.

Büyük markalar ünlü moda tasarımcılarıyla çalışıyor ve Pazar payını büyütüp müşteri sadakatini artırmak için büyük harcamalar yapıyorlar.

Sonuç olarak ayak sağlığınızı korumansız açısından neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde sıralayacak olursak.

1. Alışveriş yaparken spor kıyafetler ve spor ayakkabı tercih edin

2. Topuklu ayakkabı ile araba kullanmayın. Arabanızın bagajında bir spor ayakkabı mutlaka bulundurun. Arabanızı kullanırken spor ayakkabılarınız ayağınızda olsun.

3. Uzun süre topuklu ayakkabılarla gereksiz bir şekilde ayakta kalmayın

4. Ayakkabılarınızı çıkardığınızda evde beş dakikanızı ayırarak ayaklarınıza masaj yaparak hem ayaklarınızı dinlendirin hemde kan akışını hızlandırın.

Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir.

NE YAPMALI!

Malum havalar soğumaya başladı, Sonbahar geldi. Yakında havalar iyice soğur. Sonbahar yağmurları da İstanbul semalarında kendisini iyice göstermeye başlar.

Size önerim kışın etkisine iyice girmeden Bahçeköy sırt yolunun Sarıyer Hacıosman girişinde bulunan Belgrat ormanında sevdiklerinizle birlikte önce güzel bir sabah koşusu ardından da güzel bir açık hava kahvaltısı ve sonra da ufak bir gezinti yapmanızdır.

Giriş için küçük bir ücret ödediğiniz Belgrat ormanında, Orman yolunun her iki tarafında da piknik malzemeleri satan yerler bulabilirsiniz. ,

Aynı zamanda da güzel bir rekreasyonel alan olan Belgrat ormanı doğal güzellikleri ve temiz hava alıp, şehrin sıkıcılığından kaçmak açısından kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

Eğer Belgrat ormanında bu saydıklarımı yapmadıysanız emin olun çok şey kaçırmışsınız demektir.

Ama geç kalmışta sayılmazsınız. Önümüzdeki Cumartesi yada Pazar günü için planlarınız arasına şimdiden Belgrat ormanının da Spor ve Piknik yapmayı koyabilirsiniz.

Unutmadan,

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise medeni bir insan olarak çevre temizliğine dikkat etmenizdir.

Unutulmamalıdır ki doğa bizim yaşam alanımızdır.

Belgrat Ormanı Adres:
Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği
Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer
Telefon: 0212 226 13 14


Aynı zamanda http://www.belgradormani.com/index.html internet adresinden de Belgrat ormanı hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Sonbaharın tüm güzellikleri içinizi sarsın.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle

Sevgiler.

Bora Çavuşoğlu


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>