>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Emre Çiçek

Bilimsel Akupunkturla Zayıflama

İnsanların kilo almasının temel nedeni olan, beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değildir. (Dr. Emre Çiçek)
 
   
 
 
     

İnsanların kilo almasının temel nedeni olan, beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi kolay değildir. Normalde diyet yaparken oluşan ve en nihayetinde diyeti bırakmaya neden olan halsizlik, midede yanma ve ekşime baş ağrısı ve baş dönmesi, ellerde titreme, stres ve sinililik hali gibi şikayetler akupunkturla beraber yok olur. Yeni beslenme alışkanlıklarının edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar.

Altın-Gümüş iğneler ve lazer ile uygulanan Fransız Alman Bilimsel Akupunkturun zayıflamadaki etkilerini aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz;

1- İştah ve acıkma hissini en aza indirir.
Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp, seratonin yani özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkan mutluluk hormonunun seviyesini artırır. Bu şekilde yiyerek değil, yemeyerek mutlu olmamızı sağlar.

2- Midede kazınma, yanma ve ekşimeyi önler. Kulaktan yapılan akupunktur, kulaktan mide ve bağırsaklara kadar uzanan sinir uçlarını uyararak mide asidini azaltıyor. Kontrol altına alınan mide asiditesi sayesinde , diyete bağlı olarak boşalan midede herhangi bir rahatsızlık olmuyor. Keyifle diyet uygulanıyor.

3- Düşük kalorili beslenmeye bağlı olarak oluşan halsizlik ve bitkinliği önler.
Tam tersi zinde olmamızı ve daha çok enerji vererek kolay kilo vermemizi sağlar.

4- Akupunktur uygulaması sırasında; vücutta seratonin ve endorfin hormonlarının seviyesi artmaktadır. Bu da diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Böylece kişide istediği her şeyi yiyememekten dolayı oluşan stres ve gerginlik yaşanmaz. Sonuçta; kişi sakin ve huzurlu bir şekilde diyetine devam eder.

5- Metabolizma hızını düzenleyici rolü vardır. Akupunkturla tedavi gören kişinin metabolizma hızı arttığı için diğer kişilere göre, zorlanmadan daha kolay kilo verir.

Bunların hepsi bir araya gelince kişinin kilo vermemesi için hiçbir sebep yoktur. Akupunktur tedavisi haftada 1 veya 2 kez yapılır. Vereceğiniz kilo miktarı yaşa, cinsiyete, ilaç kullanımına ve verilecek kiloya göre değişir. Bu oran yaklaşık 2 ayda mevcut kilonuzun % 10-15 i kadardır. Uluslar arası standart haftada 1 kg yani ayda 4 kg dır.

Akupunkturda ayda 5-8 kg zayıflama normal kabul edilir. Sağlıklı ve kalıcı zayıflamak için kişi;hızlı kilo vermekten kaçınmalıdır.

Hangi kiloda olursak olalım , hiçbir yan etkisi olmayan akupunktur tedavisi ile istediğimiz ideal kiloya ulaştıktan sonra, bu kiloyu koruma programına geçilir. İdeal kilomuzu koruma esnasında diyet değil sağlıklı ve dengeli beslenme yapılır. Böylece kilolar sabitlenir ve formumuz korunmuş olur.

Yaşamımızın herhangi bir dönemlerinde :

-Hamilelik, kürtaj, düşük doğum yapma olduğunda,

-Kortizon, hormon, yoğun antideprasan ilaç kullanımında,

-Boşanma, işten ayrılma, iflas etme, yakınının ölümü, deprem, vb. gibi ani şok oluşturan olaylarla karşılaşıldığında,

kişinin metabolizması etkilendiği için kişide huzursuzluk yaratan kilo artışları yaşanabilir.

Yukarıdaki durumlarla karşılaşılırsa, 1 ay içersinde akupunktur doktorunuzla bağlantıya geçerseniz, hazır istediğiniz kiloya inmişken tekrar kilo alımınızı önlemiş olursunuz. Bu arada akupunktur uygulayan kişinin doktor olması, akupunktur eğitimini almış olması ve aldığı eğitimin T. C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekir

OBEZİTE NASIL TESPİT EDİLİR?

Obezite tespitinde iki yöntem kullanılır.

1. Beden kitle indeksi (BKİ) veya Body Mass Index(BMI)

BKİ=Vücut ağırlığının(kg olarak), boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle hesaplanır. Buna göre standartlar şöyledir;

BKİ= <19 Zayıf
19-25 Normal
25-30 Fazla kilolu
30-40 Şişman (Obez)
40> çok şişman (morbid obez)

2. Bel çevresinin ölçümü; Buna göre de standartlar şöyledir.

Bel çevresi Risk Yüksek risk
Erkek >94cm >102cm
Kadın >80cm >88cm
Bel / Kalça oranı normalde < 0. 70 olmalıdır. Erkek için bu oran >0. 95 dir.

--

Dr.M.Emre ÇİÇEK
MEDİKAL ESTETİK UZMANI
Abdi İpekçi Cad.No:5/3
Arzu Apt Kat2
NİŞANTAŞI/İSTANBUL
0 212 296 28 80/81
www.emrecicek.com


Dr. Emre Çiçek
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>