>

KÖŞE YAZILARI | HİKMET SUNER

El elden üstün arşa kadar

"Bazıları "en iyi ben bilirim" diye ortaya çıkarlar. Hem kendilerine, hem de yakınlarına cehennem azabı çektirirler. "
 
   
 
 
     

"el elden üstün arşa kadar" diye bir deyiş vardır.Hem bilgide, hem yetenekte, hem yaradılışta farklılıklar vardır. Bazıları "en iyi ben bilirim" diye ortaya çıkarlar. Hem kendilerine, hem de yakınlarına cehennem azabı çektirirler. İnsanın her konuda uzman olması mümkünmüdür?.. Ama onlara sorarsan bilirlerrrrrrr.Ne bilirler ki?.. Ancak zannederler. Bir de üstüne üstlük ısrar ederler. O zaman bayılacak gibi olursun. Bazen münakaşa edersin, bazen de idare edersin. Bu tip megolamanlarla çok sık karşılaşırız. Ancak bu tipler çok yakın çevrende ise o zaman yandıın. Atsan atamazsın, satsan satamazsın. Yaşça senden büyükse de sözlerine saygı göstermek mecburiyetindesin.Yaşça büyük olmak demek, herşeyi bilmek demek deıildir.Bilimin,bilginin doğruluğu burada ortaya çıkar.Ama gel de anlat.İnat ve israr had safhadadır.Sen de tahammül sınırlarını aşmış isen kavga edersin veya ortamı terk edersin.O sırada "lafımı daha bitirmedim, saygılı ol" lafını yersin.Konuşmak bir sanattır.Ancak bilgiye dayalı olursa bir mana ifade eder.Ama bunu bilen kim?...Bilim izafi değildir.Kanaat başka,bilim başkadır..Ama anlayan kim?..İnsanlar boşu boşuna zıtlaşırlar..Kavga ederler..En önemlsi de komik duruma düşerler.En acısı da komik duruma düştüklerinin idrakinde değillerdir..."

~*~

"Güvenirsin,sırrını paylaşırşın,akıl danışırsın.Zannedersin ki,sana kayıtsız şartsız
doğruyu söyleyeçekler,sana faydalı olanı önereçekler.. Ama bu,çoğunlukla tahmin edilen şekilde sonuçlanmaz.Hüsrana uğrarsın.Kazık yersin.Sır diye anlattıklarını başkalarının ağzından duyarsın.Yani seni satar..Arkadaşlarınla,sevgilinle, hatta
eşinle,akrabalarınla aran bozulur..Bu nedenledir ki, güvenilir insan demek,konusunda uzman olan ve en önemlisi allah rızası için bilgilendiren,yol
gösteren,haset ve fesat gibi duyguları taşımayan demektir..Etrafımıza baktığımızda,şahit olduğumuz olaylardan ve edindiğimiz tecrübelerden,durumun hiç de böyle olmadığını görürüz..Görürüz de ne değişir?...Hiçbir şey...".

~*~

"İnsanlar,ilişkileri bozulduğu zaman ne kadar da akılsız,vicdansız davranıyorlar...Eşler birbirlerinden ayrılaçaklar,kadın kocasına( veya kocası karısına )çocuğu vermek istememektedir..Sebep de kayınvalidesini sevmediği için,onlardan intikam almak istemektedir."ben annesiyim,benim gibi bakamazlar..Benim sistemim farklı".Kayınvaliden de çocuklar büyütmüş..Hayır olmaz..Benim yanımda kalmalı..Böyle bir bencillik olur mu?..Çocuk anneninnin olduğu kadar,babanın da evladıdır..Baba da en az anne kadar ebvladını sever..İhtimam gösterir.İlle de anne mi bakmalı..Madem müşterek bir varlık,annenin hakkı olduğu kadar,babanın da hakkı..Ama malesef insanlar böyle düşünmüyorlar.Hata yapıyorlar...Çocuklarına ve başkalarına kötü örnek oluyorlar.Aslında çocuklarını düşündükleri falan yok.Şayet çocuklarının ruhsal sağlığına önem verseler,birbirleriyle kavga etmez.Birbirlerinin aleyhinde atıp tutmazlar..Sırf birbirlerine duydukları kin yüzünden böylesine acımasız davranıyorlar..Olan çocuklara oluyor."..

Hikmet Suner


 


HİKMET SUNER
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>