>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

Moda Seansı

"Simay BÜLBÜL, Hatice GÖKÇE, Ümit ÜNAL defilesinden detaylar..." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

MODA SEANSI

3 farklı tasarımcının 3 farklı tarzını bir arada görebileceğiniz 27 Nisan akşamı, Beyoğlu Garaj İstanbul’da gerçekleşen ‘’Moda Seansı’’ Simay Bülbül, Hatice Gökçe, Ümit Ünal defilesinde ünlü mankenler olmamasına rağmen, ses ve müzik efekti, görsel düzenlemeler ve ilginç hikâyelerden oluşan koleksiyon konsepti ile görülmeye değer bir moda showu gerçekleşti.‘’ Makaralardan kopardığımız masallar ’’ isimli koleksiyonu ile Simay Bülbül Saat: 20.00 de ilk moda showunu yaptı. Biz tasarımcılar her şeyden etkilenebilir ve bunlar üzerine çeşitli hikâyeler yazabilir, onları kumaşlarla, malzemelerle ve kıyafetlerle bütünleştirebiliriz. Simay Bülbül’de hikâyesi ve konsepti ile bunu çok iyi bütünlemiş.İşte hikayesi;

Bir hayat veriliyor…

Sınırlarını bizim belirleyeceğimiz. Aşkı, öfkeyi, sevgiyi, hüznü, tutkuyu ve nicesini tadıp çevremizdekilerle anlam kazandırabileceğimiz.

Karşılığında bir parçamızı veriyoruz ve durmadan makaralar gibi bir ileri bir geri sarıyoruz!...Dünyanın renklerinden ulaşabildiklerimizi üzerimize giyip varoluşumuzu anlamlandırıyoruz. Masalların yolu zamanla sınırlı değildir; her yerde ve hiçbir yerde, herkesi ve hiç kimseyi anlatırlar. Bu masal da, zaten sizin olanı size geri veriyor.Simay Bülbül deri kökenli olduğu için, deri ağırlıkta bir koleksiyon hazırlamış. Farklı kumaş türleri ile deriyi beraber kullanan tasarımcı aksesuar ve ayakkabılar ile bunu çok güzel birleştirmiş. Koleksiyonu 30 parçadan oluşuyordu. Siyah renk ile açılışı yaptı, sonra antrasitler, kahveler, morlar ve griler yerini aldi. Kapanış renkleri ise krem/beyazlardı.Sonrasında, Hatice Gökçe 2009 İlkbahar - Yaz Erkek Koleksiyonu ile güzel bir performans sergiledi.

Onun hikâyesi ise;

“İnsan için en vazgeçilmez olan, en kısıtlı yaşam koşullarında bile kendine yetmektir.’’‘’Bağımsızlık ve bilgeliğin kaynağı olan bilgelik budur” dediğimiz özgürlük alanımızı Diyojen’den sonra genişlettik. Kendimize yeni bir oyun alanı yarattık ve bu sefer kendi yaramızı kendimiz sardık!Yenilmez felsefesini yansıtan ‘İnvincible’ koleksiyonu 45 parçadan oluşuyordu. İpek, keten karışımı kumaşlardan gömlekler ve bol pantolonlar, yazın rahatlıkla giyibilecek gömlek elbiselerle tamamlanıyor.Sarı, açık pembe, gri ve mavi gibi canlı renkleri ağırlıklı kullandığımız bir koleksiyon olan ‘Invıncible’da pötikare ve optik desenli kumaşlardan oluşan ceketler farklı desende nakışlarla daha da belirgin hale geliyor.
Rahat kesimli gömlekler yarı parlak kumaşlarla etkisini arttırıyor.Ve son defile Ümit Ünal’a aitti.

Dünyada Bir Yer

Ümit Ünal’dan bir arada yaşamayı seçen komünal yaşamlara dair bir anlatım sergilemişti. Modern çağa yüz vermeyen “Pensilvania Dutchları” Amishler’e dair bir sunum. Dünya ile ilişkiyi en aza indirgeyerek, Amerika’da, 21. yüzyılda başka bir zamanın işaretlendiği, yaşandığı bir gerçek. Ve bunlardan etkilenilen bir anlatım hikâyesinin koleksiyona yansıması.Ümit Ünal’ ın tarzını her zaman beğenip kendime yakın bulmuşumdur. Bu defilesinde diğerlerine oranla ilginç şapkalar ve kıyafetlerle bütünleşen mimikler vardı. Erkeklerin ellerinde sefer tası taşıması, bayanların flaştan utanıp yüzünü kapatması, modern dünyanın nimetlerinden yararlanmayan dini bir grubu temsil ediyordu.2009 İlkbahar-Yaz için hazırlanan 3 farklı tasarımcının elinden çıkmış, 3 ayrı defile için izlenimlerim bu şekilde. Simay Bülbül’ün dev makaralarla yapmış olduğu moda showu ve deri-kumaş karışımlı koleksiyonu, Hatice Gökçe’nin kavgacı ve yenilmez gençliği hareketleriyle mankenlerin podyumda müzik eşliğinde yansıtması, Ümit Ünal’ın ise hiç değişmeyen tarzını ilginç bir yaşam öyküsüyle birleştirip sunması.

Veee defile sonrasında kurabiye ziyafeti :)

Modalı Günler…

Moda Tasarımcısı

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@cosmoturk.com
www.selmasariguzel.blogcu.comSELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>