>

KÜLTÜR-SANAT

Madam Mao olmak

Dünyanın en önemli liderlerinden Mao Zedong’un karısı Jiang Qing’in yaşam öyküsüne dayanılarak kaleme alınan Madam Mao Olmak Everest Yayınları’ndan çıktı.
 
   
 
 
     
Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli liderlerinden Mao Zedong’un karısı Jiang Qing’in yaşamöyküsüne dayanılarak kaleme alınmış olan Madam Mao Olmak Everest Yayınları’ndan çıktı.

Orta halli bir ailede dünyaya gelen ve küçük yaşta annesiyle birlikte evinden ayrılan Madam Mao, yoksulluktan saltanata uzanan yaşamında olağanüstü engelleri göğüslemiş bir kadındır. Kadın olmanın getirdiği “gölge” rolünden kurtulmak için hep mücadele etmiş, kıvrak zekâsı sayesinde tüm istediklerini elde etmiş bir kişiliktir.


Madam Mao Olmak, işte bu sıra dışı yaşamın ustalıklı bir anlatımı. Anchee Min kitabın girişinde, tarihsel gerçekleri yansıtmak için elinden geleni yaptığını, orijinal belgelerden faydalandığını belirtiyor. Tarihi gerçeklerin başarılı bir kurguyla romanlaştırıldığı Madam Mao Olmak, bilinen gerçeklere yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Bu kitapla bir kez daha, sahnede kurgulanan entrikalardan çok daha inanılmazlarının gerçekte yaşandığına şahit olacaksınız.

Anchee Min
Türkçesi: Neşfa Dereli
377 sayfa, Ağustos 2005
Çağdaş Dünya Edebiyatı

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>