>

KÜLTÜR-SANAT

Türkiye Kızlar Zirvesi Toplanıyor

23-30 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Kızlar Zirvesi, kadınlara uygulanan şiddet ve baskının önlenmesini amaçlıyor.
 
   
 
 
     

Platform 3.3 tarafından 23-30 Nisan tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek Türkiye Kızlar Zirvesi, kadınlara uygulanan şiddet ve baskının önlenmesini amaçlıyor.

Platform 3.3, kadınlara yönelik her türlü şiddet ve baskı konusuna dikkat çekmek amacıyla, Mayıs başında İstanbul’da yapılacak Küresel Kadın Zirvesi’nden hemen önce, 23-30 Nisan tarihlerinde Türkiye Kızlar Zirvesi’ni düzenliyor. Zirve, İstanbul ve Ankara’da Türkiye’nin yedi bölgesinden kızların katılımıyla gerçekleşecek. Zirvenin temel amacı, verilecek eğitimlerle genç kadın liderler yaratmak ve bu genç kadın liderlerin yerel ölçekte projeler geliştirip uygulamasını desteklemek.

2010 yılı G20 Zirvesi’nden önce Kanada’da yapılmış olan G(irls)20 Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen katılan üniversite öğrencisi kızların oluşturduğu bir grup tarafından gerçekleştirilecek zirvede, Türkiye’de kadın ve kızların karşılaştığı zorluklar ve olası çözümler tartışılacak.

Zirvede ele alınacak konular arasında eğitim, sağlık, şiddet ve ekonomi bulunuyor. Zirve sonrasında ise yaklaşık bir hafta sürecek çokyönlü bir programla katılımcılara medyayla iletişim, proje geliştirme, web teknolojileri gibi konular hakkında eğitimler verilecek.

Zirve süresince katılımcılar,

• Türkiye’de kadın olmak kavramını, bu kavramın toplumdaki algısını, günlük hayatta kendilerine ve Türkiye’deki diğer kadınlara nasıl yansıtıldığını tartışacak,

• Saptanan sorunlara yönelik yerel olarak uygulanmaya uygun projeler geliştirmek için ilk adımları atacak,

• Bu projelerin hayata geçirilmesinde ve aktif olarak yürütülmesinde liderlik yapabilmeleri için hazırlanan eğitim atölyelerinden yararlanacaklar.

Toplantıya katılımcı olmak isteyen 18-21 yaş arasındaki kızların, 15 Mart’a kadar www. girlssummitturkey.com adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak komiteye ulaştırması gerekiyor.

PLATFORM 3.3 HAKKINDA


Dünya nüfusunun 3.3 milyarını kadınlar ve kızlar oluşturuyor. Üniversite öğrencisi bir grup genç tarafından 2010 yılında kurulan Platform 3.3, adını bu istatistikten alıyor. “Dünyayı değiştirmek için 3.3 milyar yol” sloganıyla yola çıkan Platform 3.3, genç ve dinamik yapısıyla birçok sivil toplum kuruluşundan farklılık gösteriyor.

Platform, çeşitli projeler ve etkinliklerle Türkiye’de kadın ve kızların yaşadığı sorunlara dikkat çekmeyi ve bu sorunlar hakkında harekete geçmeyi amaçlıyor. Gençler için gençler tarafından hazırlanan çeşitli etkinliklerle bu hedefe ulaşmaya çalışan Platform 3.3, bu açıdan Türkiye’de sivil toplum alanında öncü bir rol üstleniyor ve gençler arasında sosyal yardım bilincini geliştirme işlevini gerçekleştiriyor.

NEDEN TÜRKİYE KIZLAR ZİRVESİ?

Kızlar Zirvesi’nin ve Platform 3.3’ün benzer yapılanmalardan en büyük farkı, “gençler tarafından, gençler için ve gençler aracılığıyla” olması. Türkiye’de bu gruba yönelik yapılan eğitim ve projelerin neredeyse tamamı hedef gruba kişisel sorumluluk vermeden yapılmış bulunuyor. Türkiye Kızlar Zirvesi ise bu sorunları yaşayan kişilerin aynı zamanda çözüm üretme kapasiteleri olduğu inancıyla yola çıkıyor ve yerel liderlik kapasitesini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu şekilde daha etkili ve kalıcı sonuçlar alınabileceği, çeşitli ülkelerde yapılan benzer çalışmalarla da kanıtlanmış bulunuyor.

Zirvede yer alan katılımcılar, aynı zamanda alışılagelmişin dışında rol modeller olarak Türkiye’nin her yerinden gençler için bir ilham kaynağı olacaklar. Amaç, sadece belli bir kesim ve coğrafyadan gelen kızlar aracılığıyla başarıya ulaşmak değil, Türkiye’nin her tarafından kişilerin kendilerini özdeşleştirebileceği bir ekip oluşturmak.

Ayrıntılı bilgi için girlssummitturkey.com sitesine ve Türkiye Kızlar Zirvesi Facebook sayfasına bakılabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>