>

MODA - STİL

Hammam Decadence

Bir çöküşün hüzünlü şarkısı Hamam’ın taş duvarlarında yankılanırken…
 
   
 
 
     

9 Eylül 2001’de moda hamama taşınacak, Gül Ağış’ın Hammam Decadance adlı defilesi Istanbul Fashion Week kapsamında Tarihi Galatasaray Hamamı’nda gerçekleştiriliyor.

Galatasaray Hamamı’nın tarihi kubbesi 9 Eylül 2011 tarihinde moda tasarımcısı Gül Ağış’ın Hammam Decadence adlı defilesine tanıklık edecek. Koleksiyonlarını hazırlarken farklı sanat dallarından beslenen ve kavramsal temalarla karşımıza çıkan Ağış, hamamı haremde esaret altında yaşayan kadınların yalnızca bedenlerini değil, ruhlarını da arındırdıkları bir ibadethane, kırık dökük hayatlarını bir su dökünme süresince unuttukları bir kayıp cennet olarak yorumluyor.

Zaman, mekan ve kimlik algısını tersyüz eden, ruhani konuları işlemeyi seven Gül Ağış, bu defa Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi zenginliğine doğru bir yolculuğa çıkıyor. Özgün motifleri ipek kumaşlar ve ıslak yüzeylerle bütünleştiriyor, modernize ettiği formları sofistike aksesuarlarla harmanlayarak hayali bir imparatorluğa ait kıyafetleri, büyülü bir şölenle izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Hammam Decadence koleksiyonunda transparan yüzeyler arınmayı temsil ederken, seçilen aksesuarlar kadınların esaretine, bir imparatorluğun çöküşüne bir kala kapatılan haremin ardından yertsiz yurtsuz kalmış kadınların çaresiz kabullenişlerine atıfta bulunuyor. Siyah, ekru, taş rengi tonlarının kullanıldığı koleksiyon için georgette, ipek, organza gibi saray kadınlarına yaraşır kumaşlar seçildi, her parçaya sarma nakış ve dokular işlendi.

Ağış, defilesini podyumdan bir hamama taşımak suretiyle eser ile mekan arasındaki sınırları kaldırarak hikayeyi kumaşlardan, aksesuarlardan taşırıyor; hamamın kurnaları, göbek taşı, doğunun görkemli bahçelerini anımsatan çeşmeleri dile geliyor, tasarımların cümlelerini tamamlıyor. Teatral biçimiyle alışılmış defile kalıplarının dışına çıkan Hamam Decadence’ın stil danışmanlığını Hakan Öztürk üstlenirken, defile dışında fotoğraf çekiminin styling’I de Hakan Öztürk tarafından yapıldı. Nur Fettahoğlu’nun modelliğini yaptığı fotoğraflar Tamer Yılmaz imzasını taşıyor. Binbir Gece Masalları’nın ihtişamını Harem’in tutsak kadınlarının hüznüne bulayan defile, gümüş tepsilerde sunulacak akide şekeri ve keseler içinde kına ikramıyla son bulacak, izleyiciler 9 Eylül 2011 de ait oldukları zaman ve mekanın dışına çıkarak, benzersiz bir yolculuğun tadına varacaklar. Makyaj tasarım ve uygulamaları MAC, saç tasarımı Hakan Köse Kuaför sponsorluğunda gerçekleşen defilenin kumaş sponsorları ise İpekiş ve Deri Tanıtım Grubu olarak açıklandı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>