>

SAĞLIKLI YAŞAM

Erkekler Kaygılarını Kadınlar Menopozu Soruyor

Türk Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) işbirliği ile çalışmalarını sürdüren danışmanlık hattından geçtiğimiz yıl 20 bine yakın kişi hizmet aldı.
 
   
 
 
     

Her yaştan kadın ve erkeğin cinsel sırdaşı Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı ve web sitesi 2001’den beri çalışmalarına devam ediyor. Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı 2014 verilerine göre hatta danışan erkeklerin çoğu kendi kaygıları üzerine yoğunlaşırken, kadınları ilgilendiren soruları da yine erkekler soruyor.

Türk Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) ve OKEY işbirliği ile hayata geçirilen Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı ve web sitesi, cinsel sağlık danışmanlığı vermeye devam ediyor. Hattı 2014 yılında 16 bin 220 kişi aradı. Arayanlar arasında 5160 kişiye birebir danışmanlık verildi. Danışmanlık verilenlerin yaklaşık %30’u kadın, %70’i erkek oldu. Ayrıca 1711 kişinin soruları da www.alookey.com sitesi aracılığıyla yanıtlandı. Birebir danışmanlık alanların ağırlıklı 30-34 yaş aralığında olduğu hizmette, 2567 kişiye cinsel sağlık hakkında genel bilgi verildi. Telefon danışmanlığına çoğunlukla gelen sorular cinsellik, cinsel uyarılma ve orgazm, penis boyu, kızlık zarı, gebelik korkusu, gebelik testleri, cinsel kimlikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (özellikle HIV-AIDS), erken boşalma, vaginismus, sertleşme güçlüğü gibi konular oldu.

Boyu mu, işlevi mi?


Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nda erkeklerin penis boyu hakkındaki sorularının referansı, izledikleri filmler ve arkadaşlarının söylemleri oldu. Bu sebeple, ideal penis boyu en çok sorulan sorular arasında yer aldı. Yine erkeklerin arama nedenleri arasında erken boşalma ve sertleşme problemleri öne çıktı.

Kadınlara ait bir sorun olan vajinusmus hakkındaki sorular da daha çok erkekler tarafından soruldu. Çoğunlukla yeni evlenenler veya balayında olan kişiler bu konuda soru sordu. Yine kadınlara ait kızlık zarı soruları (şekil, kalınlık, bakirelik gibi) erkeklerden geldi. Kadınların en çok sorduğu soruların başına ise menopoz ve ağrılı cinsel ilişki konuları yer aldı. Diğer yıllara göre sıklığında en fazla artış olan konular; penis boyu, vaginismus, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve himen (kızlık zarı) dir.

Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nı Türkiye’nin hemen hemen her ilinden ve yurtdışından arayanlar bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, önceki yıllara göre iki büyük şehir İstanbul ve İzmir’den gelen arama sayılarında (%30)artış görüldü. İstanbul ve İzmir’i Ankara takip etti. Diyarbakır, Elazığ, Edirne, Bitlis, Erzurum, Gaziantep ve Gümüşhane illerinden gelen aramalarda da artış olduğu gözlemlendi. Geçtiğimiz yıl hattı hiç aramayan iller ise Muğla, Muş, Rize, Sakarya ve Samsun.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>