>

YAŞAM KOÇU

Stresle başa çıkmanın yolları

Stresin insanların olayları olumsuz algılamasından kaynaklandığı, bunun da duygu dengesi, psikoloji ve vücut kimyasını bozup, ilişkileri zedelediği belirtildi.
 
   
 
 
     
Sosyal Danışmanlık uzmanı Müjgan Özçay, "Yaşadığımız gelişmeleri, biz zorluk olarak algıladığımız için strese giriyoruz. Bunları zorluk olarak algılamayın. Konuları zorluk olarak, olumsuzluk olarak algılayınca duygu dengesi bozuluyor, psikoloji bozuluyor, vücut kimyası bozuluyor. Salgı bezleri değişik çalışmaya başlıyor. Beyindeki neronlar arasındaki akım alış verişi kesiliyor. İnsan sağlıklı düşünemiyor. Nabız atışı, vücuttaki kan akışı değişiyor. Davranışlar değişiyor. Davranışlar değişince, aile fertlerimiz, çalışma arkadaşlarımızla ilişkilerimiz etkileniyor. Hayatın akış dengesi bozulur. Hayat kalitesi düşer. Bu durum süreklilik arzetmeye başlayınca hastalık halini alır ve tıpta tedavi edilmesi gerekir. Ancak biz bu durumu tespit edip, nasıl başa çıkabileceğimiz konusunda bilgi sahibi olur ve irademizle uygulayabilirsek, sentetik ilaçlar kullanmaya gerek kalmadan mutlu olabilirsiniz" dedi.

İşin yoğunluğu ve sürekliliği, sorumluluklar, korku ve endişe çatışmaları, gürültü, kirlilik gibi çevre şartları, tekdüze bir yaşantı ve hastalıkların insanı strese sevk ettiğine dikkati çeken Özçay, "Bunlarla başa çıkmak için basit tavsiyelerimiz var. Nabız bölgelerinizi soğutun. Bunlar bilekler, kulak arkası, göğüs çukurunuzdur. Bu bölgelere sinirli halinizde soğukluk verirseniz, vücudunuz rahatlar. Egonuzu besleyin. Hedeflerinizin gerçekleşmesi halinde kendinize bir mükafat koyun. Olumsuzluğa değil, mükafata kilitlenin. Renklerin etkisinden yararlanın. Mavi ve pastel renkler insanı rahatlatır. Gri ve siyaha sürekli bakılırsa, bu renkler insanı mutsuz kılar. Çevrenizdekilerinize sembolik hediyeler verin, alın. Beslenmenize dikkat edin, çok tuzlu yemekten kaçının. Çay, kahve gibi kafein bulunan maddeleri çok tüketmeyin. Nefesle rahatlayın. Sıkıntılı anlarınızda derin nefesler alın. Müşterinize, arkadaşınıza söyleyemediklerinizi bir kağıda yazın. Okuyun. Yürüyün. Sevdiğiniz bir şarkıyı mırıldanın. Mesai bitiminde kıyafetlerinizi değiştirip, vücudunuzu çevreleyen ısıyı değiştirin. Çalışırken, 60 saniyelik minik molalar verin. Gözünüzü kapatıp rahat hissettiğiniz bir yeri hayal edin. Olumlu düşünme becerisi edinin. Yüksek sesle yakınmayın. Duruşlarınızı, mimiklerinizi kontrol edin. Gülme vesilelerini değerlendirin, gülümseyin" diye tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasında dinleyicilere stres testi de yapan Müjgan Özçay, her şeye rağmen hayatı yaşamaya bakmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>