>

KÜLTÜR-SANAT

Uzak renk ahenk...

Türkiye’nin en uç noktasında iki şehir... Ve bu şehirlerdeki farklı mozaik...
 
   
 
 
     
Bu belgeseli kaçırmayın...

Anadolu ve Kafkasya arasında tarih boyunca uygarlık köprüsü olan ve zengin kültürel dokuya sahip Kars ve Ardahan bölgesini konu alan program 28 dakikalık 2 bölüm olarak hazırlandı. TRT’nin ve Aytemiz Şirketler Grubunun katkılarıyla yaklaşık bir senelik bir çalışmanın sonucunda hazırlanan program, Türkiye’nin en uç noktasında yer alan bu şehirlerdeki farklı mozaiği izleyicilere tanıtmaya çalışıyor.

Doğunun bu gizemli şehirlerindeki zengin yapı kendine özgü bir uyum ve ahenk içinde zamana aldırmaksızın varlığını ve çeşitliliğini korumaya devam ediyor. Bu bölgeyi zengin kılan bir arada yaşamasını bilen ve bundan zevk alan farklı kültürlere sahip insanlar. Onlar bir arada yaşamanın getirdiği zenginliğin tadına ve zevkine vararak dostça bir atmosfer içerisinde yaşamlarını sürdürmekteler.
TRT ekibi bu proje için yaklaşık 8 ay boyunca aralıksız Kars ve Ardahan’da çalıştı. Kış çekimleri sırasında TRT ekibi kar fırtınası yüzünden civar illerle tüm bağlantısı kesilen Kars’ta çok zor koşullar altında çalıştı. Hava sıcaklığının - 40 derecelere düştüğü kış aylarında, programın en önemli çekimleri gerçekleştirildi. Zorlu bir çalışmanın sonucunda yöre insanının katkılarıyla, bölgenin dört mevsimi ve buralarda korunup yaşatılmaya çalışılan zengin geleneklerimiz görüntülendi.

Yayın Tarihi
1. Bölüm : 6 Ocak 2005
2. Bölüm : 13 Ocak 2005
Yayın Kanalı : TRT 2
Yayın Saati : 22:30Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>