>

MODA - STİL

THE NPD Group EMEA Bölgesi için Türkiye’deki Moda Dünyası’nı Araştırdı

Türkiye`deki modayı yakından takip eden kadınların vazgeçilmez lokal ölçekteki moda portalları ve blog yazarlarını belirlendi.
 
   
 
 
     

THE NPD Group tarafından yapılan ve 16 ilde 1053 kadının katıldığı Moda Trendleri Araştırması sonuçları açıklandı. Sonuçlar EMEA Bölge Moda Analisti Aydan SCHABER tarafından EMEA bölgesindeki moda ile ilgili yerlerle paylaşıldı. Bu araştırma yapılırken aylık ya da haftalık satışa sunulan adı bilinir moda yayınları araştırma sonuçlarına dahil edilmemiş, böylelikle trend ve eğilimlerin net görülebilmesi amaçlanmıştır.

Moda Trendleri Araştırmasına göre; moda takipçilerinin günlük olarak en çok takip ettiği moda portal & haber siteleri arasında takipçiler arasında en çok takip edilen siteleri ModaTurkiye.com, Modazon.com, COSMOTURK.COM, ModaKlik.com, XOXO The Mag, ve MedyaModa.com olduğu belirlenmiştir.

Araştırmaya katılanların yüzde 79’unu oluşturan 17-29 yaş arası kadınların bu siteleri yüzde 71.4’ ünü günde 2 defa ziyaret ettiği belirlenmiştir. Teknoloji penetrasyonlarına bakıldığında, penetrasyonun yüzde 12,5 ile cep telefonunda olduğu, yüzde 46 ile masaüstü ve yüzde 41,5 ile dizüstü bilgisayarları ile siteleri ziyaret ettiği görülüyor.

Moda Trendleri Araştırmasına göre; moda takipçilerinin günlük olarak en çok takip ettiği moda blog yazarları arasında Buse Terim, Nil Ertürk, Zelfist, Yelizin Dünyası, StyleBoom, Icon Jane, Off Ne Giysem, Stil Direktörü, All About Fashion Marketing, Can Direkli, Koray Caner ve Alışveriş Cini olduğu belirlenmiştir.

Genel olarak ankete katılanların % 78’i şık görünmenin ve iyi giyinmenin kendileri için çok önemli olduğunu vurgularken; en şık şehir olarak da İstanbul’ u seçiyorlar. Modaya uygun olması gereken en önemli giyim/aksesuarlar arasında ayakkabı yer alırken; moda konusunda yukarıda belirtilen lokal blog ve portallardan etkilenildiği belirtilmiştir. Daha sonra mağaza, arkadaş çevresi ve TV’ den etkilendikleri belirtilmiştir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>