>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Emre Çiçek

Estetik tıpta en son trend: Kök hücre mucizesi

"Herkesin vücudunda kök hücreler bulunur. Ama bebekken bu kök hücreler daha fazladır." Dr. Emre Çiçek'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Dr. EMRE ÇİÇEK
Abdi ipekçi cd.No:5/3
Arzu apt.D:4 NİŞANTAŞI
0212 2962880-81
info@emrecicek.com
www.emrecicek.com


ESTETİK TIPTA EN SON TREND: KÖK HÜCRE MUCİZESİ

Kök hücreler her şeye dönüşebilen vücudun kökünü oluşturan hücreler demektir. Herkesin vücudunda kök hücreler bulunur. Ama bebekken bu kök hücreler daha fazladır. Ancak ilerleyen yıllarla beraber bu hücrelerde azalmalar olur.

Yapılan son araştırmalarda insanda daha çok kök hücre bulunan bir depo olduğu ortaya çıktı: Yağlar.Yağ dokusu içinde kemik iliğinden 500 kat daha fazla kök hücre bulunuyor. Ve artık biz bunu dışarıdan da elde edebiliyoruz. Yağ dokusu içinden kök hücreleri ayırmak veya zenginleştirmek de mümkün. Estetik tıpta en son trend olan kök hücre mucizesi hakkında merak edilenler asagida.

KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ, ESTETİK ALANINDA YAŞLANMAYI ÖNLEYEBİLECEK Mİ?

Yaşlandıkça yüze gençliği veren dolgunluk azalır, yumuşak dokunun kaybı başlar, cilt incelir, cilde oksijen taşıyan damarlar azalır ve kaslar erir. Estetik açıdan elimizdeki tedavi yöntemleri ile sarkmış cildi gerebiliyor, asabiliyor veya boşalan dokuyu doldurabiliyoruz. Ama bunlar problemi tedavi etmiyor, sadece görüntüyü düzeltiyor. Kök hücre tedavisi % 100 gençlik aşısı gibi çalışabiliyor. Çünkü bu hücreler çevrelerindeki ortama göre değişim gösterip çoğalan hücreler…

Yani kişinin yağ hücresine ihtiyacı varsa bu hücreler yağa; damar hücresine ihtiyacı varsa damara; deriye ya da ne gerekiyorsa orada ona dönüşüyor. Hatta Japonlar bu yöntemle meme büyütmeye bile başladılar.

UYGULAMA NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Kök hücre bakımından zenginleştirilmiş buyume faktorleri ile desteklenmis dermaheal maddesini yüze naklederek hem kırışıklıkların giderilmesi hem de cildi daha parlak ve daha gergin hale getirmek için kullanıyoruz.

Uygulama yaklaşık olarak yarım saat kadar sürüyor ve genellikle bu işlemi anestezisiz yapıyoruz. Tedavinin yılda bir uygulanması gerekebiliyor.

BU YÖNTEMİN DİĞER YÖNTEMLERDEN FARKI NEDİR?

Diğer yöntemlere göre daha kalıcıdır ve içlerinde en iyisidir… Onlarca hastada elmacık kemiği, burun, yanak üzerinde uyguladık. 40 yaşına kadar yüzde kızarıklık yok ama sönme oluyor; yüze dolgunluğunu veren yağ dokusu sönüyor. Biz buraya önceden yağ dokusu koyardık. Artık hücrelerden zenginleştirilmiş kök hücre koyuyoruz. Kök hücre bakımından zenginleştirilmiş yağ dokusunu cilde verdiğimiz zaman, kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra cildin parlaklığı geri gelmeye başlıyor, yaşlılık lekeleri düzeliyor. Ayrıca yağ dokusu koyduğumuz zaman, yağ dokusunda kayıplar olacağı için daha çok miktarda koymak zorunda kalıyorduk. Bu yüzden daha çok miktarda ödem oluyordu. Ayrıca bu yağ dokularının tedavi edici bir özelliği de yoktu. Kök hücrelerden zenginleştirilmiş dokuyu koyduğumuzda ise koyduğumuz kadarı zaten yüzde kalacağı için, daha fazla koymamıza gerek yok. Bunun için yüzde ödem çok daha az oluyor. Bu yöntemle hasta bir günde normale dönüyor. Kalıcılığı ise çok fazla. Kişinin cildi üç sene sonra, yapılmadan önceki halinden daha iyi durumda oluyor. Ayrıca yan etkisi olmayan bir yöntem.

Ayrıca bu yöntemi yüz bölgesinde kaza, hastalık gibi sebeplerden oluşan deformasyonları gidermek için de kullanıyoruz.

Dr. EMRE ÇİÇEK
Abdi ipekçi cd.No:5/3
Arzu apt.D:4 NİŞANTAŞI
0212 2962880-81
info@emrecicek.com
www.emrecicek.com

Dr. Emre Çiçek
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>